| AndreiXD07 a întrebat:

Salut TPU! S ar merita sa îi dau unui informatician laptopul meu ca sa imi recupereze niste poze care pur si simplu nu mai merg deschise pe pc-ul meu? Sunt niste poze care s au corupt cu timpul si nu pot fi deschise nicicum si nu stiu ce sa fac pentru ca n am de unde stii ce poze sunt acelea laughing.Am incercat si un program cu care chiar a isi face treaba bine numai ca ma costa mult sa le recuperez. Oare n-ar fi fost mai bine sa mi le fi salvat pe un card micro sd direct de pe telefon, s ar mai fi corupt?

Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

Acum ca mi-ai dat mai multe detalii prin comentarii, o sa iti sugerez o idee! este vorba de niste poze da? ma gandesc ca o varianta (nu garantez ca merge, dar nu strica sa incerci) ar fi sa descarci si sa instalezi acest soft https://www.irfanview.com/64bit.htm ( sau descarici versiunea pe 32 biti, cum doresti!) alaturi de "Download IrfanView" descarca si instaleaza si "Download IrfanView-64 PlugIns ' din josul paginii de download
acum:
incearca asa, copiaza acele poze "corupte" de pe HDD tau extern (sau de acolo de unde le ai) pe un PC/laptop, pe acel PC instaleaza softul de mai sus si pluginurile
Da restart la PC, si vezi daca pozele corupte pe care le-ai copiat pe PC/laptop de pe HDD extern, pot fi deschise si chiar salvate in alt format sau in acelasi format in care sunt acum!

| AndreiXD07 explică (pentru Simpatic):

Nu functioneaza, cand vreau sa deschid cu irfan view imi apare o eroare de genu: Can’t read file header!

| Simpatic a răspuns (pentru AndreiXD07):

Nu stiu cat vor functiona ideile acestui articol https://www.easeus.com/resource/invalid-image-file-header.html

si nu in ultimul rand daca acele poze au o semnificatie aparte, sunt importante pentru tine, ai putea sa te duci cu acel HDD si la o firma specializata pe recuperari date, insa acele societati care au echipamente hardware si software de recuperare profesionala, sunt scumpe RAU ca si servicii!
acolo nu vor folosi un simplu software...
daca pe acel HDD ai tot copiat/sters fisiere in timp este greu spre imposibil de recuperat acele fisierele pe care le doresti inapoi

| AndreiXD07 explică (pentru Simpatic):

Ok da programul asta easeus? Mi le recupereaza gratis? Ca asa am mai incercat eu cu un soft si chiar a reusit sa mi le repare pe o parte din ele dar costa bani sa pot sa le descarc deci deaceia te intreb asa o sa imi faca si la acesta? Ca nu mai vreau sa pierd timpul degeaba

| Simpatic a răspuns (pentru AndreiXD07):

Nu,nu m-am referit sa descarci acel soft din acel link ci doar sa incerci metodele recomandate de ei, metodele descrise in interiorul articolului:
1.Fix 1. Open Invalid Image in A New Image Editor
2.Fix 2. Change Image Format
etc

sau si mai bine sa incerci cu recuva daca reusesti ceva si nu in ultimul rand sa mergi la un service IT

| AndreiXD07 explică (pentru Simpatic):

Nu a functionat dar oricum iti multumesc pentru raspunsurile acordate

| Simpatic a răspuns (pentru AndreiXD07):

Nu ai pentru ce! multumesc pentru funda!
este posibil sa numai poate fi recuperate din pacate, cum am zis daca au fost "rescrise"...
dar incearca si la un service IT mai bun cu adevarati profesionisti adica unii care au facut si fac si recuperari de date cu softuri ceva mai "performante", poate oamenii au niste cunostinte tehnice mai avansate decat noi userii TPUwinking

| AndreiXD07 explică (pentru Simpatic):

Stiu dar n as vrea sa imi vizualizeze o persoan staraina pozele mele persoanale ca n am de unde stii ce fel de poze suntlaughing)

| Simpatic a răspuns (pentru AndreiXD07):

Pui si tu doar poze "serioase" laughing
nu iti face griji majoritatea nu au ce face cu pozele noastre iar cei care-s frustrati si obsedati ...si descarca poze cu fete de pe Instagram, Facebook in fine
nu comentez, sunt si de aia in lumea asta mare

| AndreiXD07 explică (pentru Simpatic):

Pai si eu de unde sa stiu ce poze sunt daca nu le pot vedea? laughing)

5 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Acum este tarziu sa te gandesti la faptul ca era mai bine daca le aveai stocate pe un mediul extern...
poti incerca sa recuperezi poze si alte fisiere cu recuva sau alte softuri gratuite precum testdisk(photorec) etc care sunt bune si fac treaba buna in a recupera fisiere sterse!
insa gandeste-te ca in timp prin stergere de fisiere, de fapt fisierele de pe un HDD' se rescriu', cele vechi cu altele noi, iar daca un soft de recuperare iti gaseste acele poze sau fisiere pe care le cauti, ti se recupereaza pana la urma, asta nu garanteaza ca ele se mai pot "deschide" intrucat au fost rescrise, in cazul in care au fost rescrise, daca nu au fost rescrise atunci se recupereaza si se si dechid ca atunci cand nici nu au fost sterse!

| AndreiXD07 explică (pentru Simpatic):

Fisierele mele sunt doar corupte cum am specificat nu le-am sters din greseala si vreau sa le pot vizualiza din nou. Aceste programe pe care mi le-ai mentionat iti repara fisierele gratuit fara o limita anume?

| AndreiXD07 explică (pentru Simpatic):

Am mentionat gresit da, am stocat tot pe un hard extern

| Simpatic a răspuns (pentru AndreiXD07):

Nu,softurile pe care le-am mentionat eu mai sus doar recupereaza fisiere sterse de pe 'mediile de stocare', atunci cand stergi acele fisiere...fiind stiut faptul ca simpla stergere a fisierelor nu le face nerecuperabile!

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Si daca il dai unui informatician crezi ca ăla le face gratis? Mai bine cumperi tu programul decat sa dai laptopul pe mîinile oricui sa ti l faca praf.

| MistarGoGu a răspuns:

Ce soft ai incercat? RECUVA? Depinde CAT de importante sunt pentru tine! Daca sunt chestii profesionale sau personale!

| AndreiXD07 explică (pentru MistarGoGu):

Sunt chestii personale nu profesionale si nu nu am incercat pentru ca ma gandeam ca acest program doar recupereaza fisiere sterse nu si repara fisierele corupte pe care eu le am

| MistarGoGu a răspuns:

Mie RECUVA mi-a scos de pe 2 hard-uri vechi 10 tone de foto, filme, si alte chestii personale! Nu as avea incedere sa las laptop pe mana unui strain!