| edani99 a întrebat:

Am o mica nelamurire...In procesorul dual core sunt 2 procesoare care ambele formeaza un procesor de 1.7 ghz(de ex)? sau fiecare are aceeasi frecventa si alcatuiesc amandoua unul de 3. 4ghz?

Răspuns Câştigător
| XYZsnick a răspuns:

Nu sunt 2 procesore are 2 nucle, care fac cat doua procesore single core, dar ai prins idea... daca ai un dual core de 1, 7 este cat un single core de 3, 4.

2 răspunsuri:
| simandi a răspuns:

Salut dual core=2 procesoare in unu si la tine este 2x1.7 ghz adica impreuna alcatuiesc 3.4 ghz

| pcsick a răspuns:

Este un singur procesor cu 2 nuclee. ambele lucreaza simultan, ceea ce il face mai rapid in multitasking fata de un procesor single core de 3. 4GHz.