| mPaul a întrebat:

Am o placa de baza cu slot pci si vreau sa imi cumpar o placa video cu interfata pci expres. Se potrivesc?

Răspuns Câştigător
| IulianP a răspuns:

Poti pune o placa video x8 pe o placa de baza cu AGP x4.

11 răspunsuri:
| DoRu a răspuns:

Se potrivesc! Din moment ce ai slot pentru placa video pci express, iti dai seama ca se potrivesc.

| mPaul explică:

Am slot pci la placa de baza iar interfata placii video este pci expres.

| IulianP a răspuns (pentru mPaul):

Spune mai exact modelul placii de baza.
Si ce sursa ai? Pentru ca este destul de important.
Si ce buget ai pentru achizitie?

| mPaul explică:

Pai am o placa de baza ASRockP4i45D+, procesor Intel Celeron D 320, 2400 MHz cu sloturturi extinse 1 agp si 4 pci. as vrea sa stiu doar daca pe slot pci pot pune placa o video cu interfata pci express.

| IulianP a răspuns (pentru mPaul):

Nu este compatibila deoarece nu are slot PCI-E.
Oricum nu-ti recomand sa mai investesti in PC-ul ala.

| mPaul explică:

Pe sursa scrie 500 w max. In privinta placii o sa ma mai gandesc eu, momentan vreau sa aflu daca e compatibila paca de baza.

| mPaul explică:

Pai am o placa de baza ASRockP4i45D+, procesor Intel Celeron D 320, 2400 MHz cu sloturturi extinse 1 agp si 4 pci. as vrea sa stiu doar daca pe slot pci pot pune placa o video cu interfata pci express.Pe sursa scrie 500 w max. In privinta placii o sa ma mai gandesc eu, momentan vreau sa aflu daca e compatibila placa de baza.

| Silviuc69 a răspuns (pentru mPaul):

Cum ti-am mai zis, nu poți pune o placa PCI-E pe aceea placa de baza.

| mPaul explică:

Ok. dar daca vreau sa imi pun pe placa asta de baza care e agp x4 o placa video agp x8 o sa am probleme?

| IulianP a răspuns (pentru mPaul):

Poti pune o placa video x8 pe o placa de baza cu AGP x4.

| mPaul explică:

Mersi