| FunlandCompany a întrebat:

Salut, am o placa video inno3d nvida geforce 9500GT 1GB ddr2 128 bit si imi face figuri cu windows aero, am o placa vai veche sapphire radeon x1050 care nu am nicio problema cu ea si ma intrebam daca stiti vreun fix. Multumesc anticipat

1 răspuns:
| DeyCj a răspuns:

Încearcă să instalezi driverele din automatic updates.Alea sunt precis cele bune pentru placa ta video sau încearcă să detectezi GPU-ul tău folosind funcția de aici:
http://www.geforce.com/drivers
și să instalezi ultima versiune de driver de acolo.
Și eu am avut una de 512 tot 9500 GT și pe Windows 7 a funcționat și cu efecte aero, iar pe linux funcționează și acum ca trăznetul, cu efecte de compiz, la maximum, care se știe că îs mult mai pretențioase la hardware grafic decât cele de Windows.
ATI-urile sunt create special pentru Windows, de aia nu prea se descurcă pe Linux, dar asta nu înseamnă că nu funcționează decent.
Succes