| anonim_4396 a întrebat:

Am o placa video onboard, pot sa o schimb? placa de baza se numeste Biostar, tip: Intel AGTL+. Vreau sa-mi pun una de 2 GB. se poate?

Răspuns Câştigător
| DeyCj a răspuns:

Regulă de bază.În orice sistem de calcul trebuie să fie un echilibru între componente, adică degeaba îi pui o placă video de 2 Gb DDR 3 de exemplu dacă ai o placă de bază cu FSB-urile de 800 sau 1000 și un pnetyum 3, că nu ai făcut nimic.Placa video va rămâne latentă.La fel e și cu procesorul și ram-ul.Degeaba pui 8 Gb de Ram dacă ai un procesor slab, că memoria va deveni latentă până procesorul va procesa informația.Deci trebuie să ți cont de cntitatea de ram, de puterea procesorului și mai mult de fsb-urile plăcii de bază, asta pentru ca hardware-ul să fie într-un balans cât mai bun.Succes

4 răspunsuri:
| traveler a răspuns:

Nu poti schimba placa onboard! Este integrata in placa mama si nu o poti inlocui etc, ci poti adauga o alta placa video (modelul depinde de placa ta de baza adica cu slot agp sau mai noua) deci vezi in caracteristicile placi de baza ce model de placa suporta (si daca suporta) si apoi cumpara, procura una adecvata scopului tau, game sau uz general (mai putin pretentioasa). Succes!

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Biostar este firma producătoare plăcii de bază.

Intel AGTL+ este procesorul...

Ne interesează denumirea plăcii de bază, dacă nu o şti poţi instala EVEREST Ultimate Edition sau Aida32 şi după aia o să-ţi arate toate datele/denumirile, etc. ( în momentul în care deschizi/rulezi programul )...

| GabiDumitrescu a răspuns:

Cantitatea de memorie de pe placa e egala cu 0, daca iei vreo mizerie cu DDR3 sau DDR2. Ce procesor/memorie/sursa ai, ce buget ai la dispozitie pentru placa video, ce rezolutie are monitorul?

| cos96 a răspuns:

Scuzati eu m-am exprimat gresit vreau sa-mi cumpar o placa video sa o pun acel port PCIexpress.Numele placii de baza Biostar P4M900-M7 FE. Procesor Intel dualcore 2. 00Ghz, ram momentan 1 gb imi bag 2, rez mon 1440x900, sursa trebuie sa ma uit ca nu stiu de cat e. recomandati-mi o placa de 1 GB pentru jocuri mai mult.