| GrozzyGroaza a întrebat:

Salut, am o problema, când apas pe butonul de power și nu mi se aprinde pc-ul am scos mufele și nu vrea să se aprinda, nu prea le am cu calculculatoare. Aveti vreo idee ce are?

3 răspunsuri:
| cxxyy a răspuns:

Poti sa ii scoti bateria, daca nu mergi la cineva specializat in calculatoare sa il repare.

| iMihai98 a răspuns:

Salut, uite cateva rezolvari care te-ar putea ajuta
-Curata de praf fiecare cablu din pc (cablu de alimentare si locul unde este bagat, hdmiul, dviul sau vgeaul din pc si din monitor)
-Curata placutele de ram si sloturile acestora
-Incearca alt cablu de alimetare
-Incearca alta sursa
-Incearca sa muti placutele de ram intre ele, foloseste-o doar pe una, daca nu merge pe cealalta (posibilitatea ca pcul sa nu mearga din acesta cauza e mica, dar incearca)
-Front panelul nu e conectat corect, daca pana acum mergea, iar dintr-o data nu mai merge, fara sa umbli tu in pc, inseamna ca nu asta e de vina, nu te baga la asta.
-Se poate ca firele de la buton de start sa fie rupte, verifica-le daca poti

****Daca e laptop****
-Incearca-l doar cu baterie
-Incearca-l fara baterie doar cu firul care intra in el

S-ar putea ca niciuna dintre aceste variante sa nu fie de folos, daca nu reusesti sa-l pornesti cu ajutorul celor mai usoare de sus, du-te cu el la un specialist.

Succes!

| iMihai98 a răspuns (pentru cxxyy):

Daca nu e laptop n-are ce baterie sa scoata poate cmos batteryul, dar nu cred ca il va ajuta.