| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema cu calculatorul meu (AMD Athlon 64X2 Dual Core Processor 2.11 GHz (4000+), 2GB ram ddr2, placa video: nVidia Geforce 7300LE TurboCache 512MB, Windows XP), atunci cand joc jocuri "bunicele" (ex: Call of Duty: Modern Warfare) imi apar pe monitor tot felul de dungi si puncte, iar dupa un timp se blocheaza(procesorul fiind intotdeauna cand ma joc peste 90%). De multe ori pot inchide aplicatia cu ctrl+alt+delete, alteori se schimba rezolutia(640x480) si nevoie de restart. Acele puncte imi mai apar si cand vad filme HD. Vreau sa stiu ce ar tebui sa schimb placa video sau procesorul.

Răspuns Câştigător
| Minks a răspuns:

Probleme de la placa video. Se incalzeste, punctele, dungile, culorile ciudate se numesc artefacte.

6 răspunsuri:
| florin1979 a răspuns:

Placa video neaparat. iti recomand un gts 450 nu e foarte scumpa, dar sa fie de 1024MB si ddr5!

| MDE94 a răspuns:

De vina pentru toate astea garantat placa video; nVidia Geforce 7300LE TurboCache 512MB si nu mai face fata tehnologiei de azi, oricum daca imi zici modelul placii de baza si cam cu ce suma de bani doresti sa achizitionezi o placa video te poti ajuta

| alexutzuAG a răspuns (pentru MDE94):

Placa de baza este Asus M2N-SLI. Bugetul meu este limitat la maxim 150 RON. M-am gandit la aceasta placa video: http://www.emag.ro/......166-32-20G (am cautat ceva ieftin cu Versiune Pixel Shader: 5.0).

| MDE94 a răspuns (pentru alexutzuAG):

Nu e buna placa video, cu placa aia deschizi gta IV dar nu ajungi prea departe...latimea de banda e prea mica si intr-adevar bugetul e cam limitat, iti recomand sa mai strangi bani, sa ai rabdare si sa nu te grabesti si sa incepi de la macar placa asta http://www.emag.ro/......T440DI1GD5 in plus, nici placa de baza nu e prea stralucita, cel mai bine strange bani si cumpara o noua placa de baza si o placa video noua si nu te grabi, ca apoi cumperi si nu vei fi multumit. Ti-am zis si de placa de baza fiindca suporta doar ddr2 si ca are socket AM2, pnetru noile procesoare AMD iti trebuie macar AM3 si vei vedea ca vei obtine performante mai bune in jocuri, numai bine!

| alexutzuAG a răspuns (pentru MDE94):

Intr-adevar stiu ca am un calculator slab...strang banii pentru o consola, sper ca cu placa video care o iau macar sa vad hd peste 6 GB. Multumesc de sfaturi, ati fost foarte rapizi.

| MDE94 a răspuns (pentru alexutzuAG):

Oricand, TPU pentru asta este, nu uita sa nu te grabesti si dupa sa fii nemultumit, vezi si cu consola ce fel o iei ca oricum banuiesc ca stii ca un calculator cu o placa video buna arata mai bine ca o consola la jocuri, oricum sunt banii tai, bafta!