| sergeloo a întrebat:

Salut, am o problema cu netul prin wifi de la laptop. SE CONECTEAZA(apare connected) dar nu merge internetul, iar cateodata apare si limited acces. Am dus laptopul la alt vecin, la fel face. Prin cablu de la net merge... Nu stiu ce sa ii mai fac, totul este nou pe el (windows+drivere). NET am de la RDS. Astept pareri!

1 răspuns:
Bula
| Bula a răspuns:

Laptop-ul tau pare sa receptioneze semnalul slab sau cu perturbatii.
Acest fenomen poate sa fie de la asamblarea necorespunzatoare (la o reparatie) a laptopului sau intreruperea firului de antena wi-fi (se manifesta prin nivel slab de semnal, doar 2-3 liniute la o distanta de 5m de la router).
Perturbatiile pot fi cauzate de unde intense reflectate de pe corpurile metalice in locuinta. In acest caz, semnalul poate fi chiar si maxim (sau aproape), masurat tot la cca 5m distanta, dar laptop-ul si/sau routerul nu poate distinge semnalul curat. In acest caz trebuie cautat un loc cu mai putine corpuri metalice, unde functioneaza mai bine. Deseori ajuta chiar si intoarcerea pe masa cu 180 grade a laptopului.