| yan a întrebat:

am o problema cu o centrala ariston uno 24 mffi. problema e ca am apa calda menajera dar caldura numai am. aveti idee ce poate sa fie. acum un an am schimbat si placa electronica.

2 răspunsuri:
| ingerSedat_1707 a răspuns:

Citeste un libret ceva, manual de utilizare etc, asta in caz ca nu ai umblat la display adica la semnul unde e caloriferul nu l.ai dat la minim! Nu sunt convins de ceva: tu zici ca nu mai ai caldura, dar daca deschizi apa menajera cat iti faci un dus se incalzesc caloriferele? Poate ar fi mai bine sa chemi un specialist deorece e un pic mai complicat in astfel de cazuri. Cauze:
1. posibil e nevoie sa faci curatarea instalatiei, adica sa bagi un acid special pe tevi(acest lucru recomand a fi facut de un specialist)
2. Inlatura dispozitivul de acţionare de la robinet, si observa motorasul, acea ''pompa'' daca prin deschiderea şi închiderea apei calde se ridică face vreun gest, în cazul în care e zgomotos şi sacadat se recomanda a se înlocui motorul.
3. Daca in timpul cat faci un dus se incalzesc caloriferele, problemele sunt 2: ori e de vina pompa(motorasu), ori valvola cu 3 cai. Cumva ti se blocheaza centrala?
P. S. Cheama un personal calificat, e ceva de vazut, dar trebuie vazut si instaltia cum e facuta, sau daca e murdara instalatia. La fata locului vezi problema mai bine si cineva care se pricepe isi poate da seama! Sper ca ti.am fost de ajutor!

| yan explică:

Acum am golit instalatia( apa din calorifere) iar temperatura era la 90 grade ( vad ca scade cate putin). oricum face un zgomot urat. acum nici apa calda numai am si-mi da pe avarie.