| Cerbul47 a întrebat:

Salut,am o problema cu placa de baza. Uneori la jocurile mai puternice placa de baza se incalzeste pana la 87-96C iar celelalte componente raman la temperaturi normale 50-60C doar procesorul ajunge pana la 70-75C doar in Battlefield 1 si PUBG si cand ajunge la acele temperaturi se restarteaza o singura data iar dupa pot juca in continuare. Dar jocurile merg mai prost. Ce ar fi de vina si cum as putea sa o rezolv? Componente: i7-3770,1060 6gb, 16 ram 2x8 1600 viteza, cooler stock pe procesor.

Răspuns Câştigător
| IComeNuts a răspuns:

Ai putea sa incerci alta sursa doar ca sa testezi asta, gen daca poti imprumuta o sursa de la vreun prieten al tau

3 răspunsuri:
| ScortSyndicate90 a răspuns:

Vere eu in toate jocurile si in far cry 4 toate componentele inclusiv placa video si procesorul au mereu peste 85 si 90°C in far cry 4 placa video sta la 95°C procesorul la 83°C si placa de baza spre 100°C uneori ca si aia are 97°C si nu ma plang happy Deci st linistit ca asa e normal! Un prieten are numai peste 95°C si 100°C in toate jocurile si sta asa cu temperaturi extreme de ani de zile si nu are nici pe drecu! Poate asa o fi normal si asa e, asta e!

| IComeNuts a răspuns:

Salut
Temperaturile depind in general si de setarile grafice ale jocurilor. Ce reiese din specificatiile tale este ca ai un PC desktop, nu un laptop, deci problema ar putea fi in primul rand temperatura ambianta din interiorul unitatii. Sa spunem ca ai un cooler frontal si unul in spate, ceea ce ar trebui sa mentina temperatura in interiorul unitatii aproximativ la acelasi nivel cu cea din camera in care ai PC-ul. In al doilea rand, daca in camera in care folosesti PC-ul sunt vreo 30 de grade, racirea nu mai este la fel de eficienta. In al treilea rand, uita-te sa vezi daca ai pasta termo-conductoare sub cooler-ul de la procesor. In afara de asta, e posibil sa ai vreo piesa care sa le incetineasca pe celelalte, ceea ce, in situatia ta, ar trebui sa fie un hard disk de generatie mai veche. Nu e necesar neaparat sa faci upgrade la SSD, ci doar la un HDD cu viteza de scriere si de citire mai mare si de 7200 RPM. Uite de ce spun asta, eu am un laptop cu Intel core i7 4510u, Radeon R7 m260 de 2GB si 8 gb ram 1600 mhz. In acelasi timp, fratele meu are un laptop cu Intel core I3 4000m, GeForce 840m de 2gb si 4 gb ram 1600mhz. Totusi, se observa o diferenta mare de fps si de temperatura la jocuri. Daca el poate juca GTA 5 in 1366x768 cu setari HIGH cu 30 de fps, eu il pot juca, in aceeasi rezolutie, pe setari medii cu 20 de fps. Aparent pe Youtube placa mea video ar trebui sa fie aproximativ egala cu a lui ca si fps. Ideea e ca laptopul meu are un HDD sata 2 de 500 gb la 5400 rpm si al lui e sata 3 de 500 gb la 5400 rpm. La mine temperatura ajunge usor la 80 de grade, iar la el ajunge in 60-65. In afara de toate astea, verifica daca ai praf in sursa, desi nu cred ca e cazul. Daca nu ai coolere la carcasa PC-ului, deschide-i un panou lateral si vezi daca este vreo diferenta.

| Cerbul47 explică (pentru IComeNuts):

Am ssd de 240 gb si un hard disk Western Digital WDC WD20EFRX-68AX9N0 care ii sub 30C cand placa de baza ii 48C pasta am am pus prin Aprilie 2018, iar praf nu am ca am facut curat tot atunci, oare sa fie stricat senzorul de temperatura pentru ca doar de 3 saptamani imi arata peste 80 C si de oprit se opreste din cauza ca noua sursa nu prea se potreveste cu cablul si se mai deconecteaza daca misc brusc pc-ul.