| anonim_4396 a întrebat:

Mi-am "construit " din componente separate un pc. Il am cam de aproximativ o luna. A mers perfect pana acum dar acum incepe sa scadeze la jocurile la care mergea foarte bine. Am observat si ca se incalzeste mai tare ca de obicei. Cooler-ul de la procesor functioneza la fel si cele de la placa video. Nu stiu care ar fi problema, puteti sa-mi spuneti niste metode de rezolvare?

Răspuns Câştigător
| DeyCj a răspuns:

Www.shopmania.ro/shopping?q=coolere+socket+lga+1155+
din care recomand:
http://www.itgalaxy.ro/......42428.html
Îi scump dar și face treabă cum trebuie.Succes

15 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Pasta termoconductroare cum ai aplicat-o? Poate să fie prea multă, să se fi întărit sau aplicată innegal pe procesor.Succes

| andreutzalove2001 a răspuns (pentru DeyCj):

Poate ca trebuie sa stea o zi 2 stins

| DeyCj a răspuns (pentru andreutzalove2001):

Cred și eu, dacă îi softat cu Widows e mai bine restart după restart la 24 de ore de funcționare încontinuă ca să nu crape de tot creația lu gates, dar în cazul lui e altă treabă, și anume legat ceva de răcire sau de transferul de căldură între procesor și radiator, și cum majoritatea au autoprotecție în caz de supraîncălzire cam de asta i se oprește, dar e adevărat că nu numai asta poate fi. Poate fi un scurt circuit etc.Așa din zise fără să văd numai presupun/intuiesc, deși nu sunt clar vazător ci tehnician.

| GroparuVesel a răspuns:

Ar putea fi de la pasta termoconductoare.Verifica daca nu s-a intarit.

| Saibot95 a răspuns (pentru GroparuVesel):

Vad ca nimeni nu a spus ceva de praf! De cele mai multe ori la mine cauza incetinirii sistemului a fost praful! Incearca sa cureti praful dintre cooler si radiatorul
procesorului

| GroparuVesel a răspuns (pentru Saibot95):

Vad ca nu ai citit ca e de 1 luna.Cat praf se putea pune?

| DeyCj a răspuns (pentru Saibot95):

Îl are de o lună de asta am exclus asta.Numa daca lucrează cu el în fabrica de ciment eventual atunci are șanse să aibă depuneri de praf de așa natură încât să nu i se mai răcească sistemul în așa timp scurt, ceea ce nu prea cred, de asta am exclus.Succes

| Me2 a răspuns:

Decat sa faci vreo prostie,sa rupi ceva pini sau sa pui mana pe ce nu trebuie mai bine du-te la cineva care se pricepe, curata-l de praf sau reinstaleaza windowsul, poate ai virusi
Nu stiu cum sa se strice asa rapid, eu il am din 2009, si nu am nici o problema cu el, il curat de 2 ori pe saptamana (prafu asta), si aplic pasta termica, atunci cand simt ca ceva nu-i in regula, atat

| Marius299 a răspuns:

Ms. O sa incerc cateva din ce a-ti spus voi aici. Oare o cauza putea sa fie si BitDefender? Am auzit ca consuma multe resurse.

| DeyCj a răspuns (pentru Marius299):

Exclus software-ul. Dacă ai răcire/căldura de transferă cum trebuie poți să lași cpu pe 100% și un an că nu are treabă.

| Marius299 a răspuns (pentru DeyCj):

In intrebare nu am specificat ca mi s-ar restarta. Daca acea asa primul lucru schimbam cooler-ul direct, cel stock de la Intel e cam pff... nu stiu de unde ati scos-o cu opritul. Oricum ma gandesc sa imi cumpar o pasata termo -conductoare artic cooling, am vaz ca e destul de ieftina. Daca o sa ma decid poate o sa cumpar un sistem de racire pe baza de apa de la corsair, am citit de bine despre el dar cam scump.

| DeyCj a răspuns (pentru Marius299):

Nu îți recomand răcire pe apă. Pare bună dar este numai în cazul autovehiculelor.Curentul electric cu apa=bum(vb vine). Alegerea e a ta.Eu folosesc așa ceva la service ca pastă termoconductoare:
http://www.emag.ro/......EH7ZMBBBM/
Poate te ajută și pe tince cu ceva.Reclamații nu am avut de când folosesc așa ceva.
Se mai confundă mersul saca dat cu restartul deși nu seamănă, dar eu încercam să îi explic userului(ca să nu moară prost nu de alata) în mare cauzele de restart din cauza supraîncălzirii, mă rog nu prea mi-o ieșit:-". Succes cu pc-ul

| Marius299 a răspuns (pentru DeyCj):

Ms mult, ai putea sa imi recomanzi si un cooler bun?

| DeyCj a răspuns (pentru Marius299):

Ce procesor ai pe ce soket? Adevărul e că nu prea are sens să pui unu de cineștie ce brand, ci contează să aibă un număr de rotații cât mai mare și să fie cât mai silențios, asta ca să nu crezi că pornește un mig când dai drumu la pc, așa cum erau hard-urile alea vechi pe ide de te speriai de pc când pornea așa gălăgie făceau.Succes

| Marius299 a răspuns (pentru DeyCj):

Am un Intel i7 3770 socket lga 1155.

| DeyCj a răspuns (pentru Marius299):

Www.shopmania.ro/shopping?q=coolere+socket+lga+1155+
din care recomand:
http://www.itgalaxy.ro/......42428.html
Îi scump dar și face treabă cum trebuie.Succes