| andreyi69 a întrebat:

Salut, am o problema cu un sistem audio 2.1. Cand il conectez la PC mi se aude doar o boxa, dar cand il pun la telefon sau TV imi merg ambele. Placa de sunet este in regula, pentru ca am incercat si cu alt sistem care mergea.

5 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Problema vine de la mufa jack-tată care din costrucţia(pe vapor) nu face contact cu jack-ul mamă din placa de sunet al pc-ului. Încearcă să scoţi uşor mufa din Pc până auzi că se aude în ambele difuzoare sau re mufează sistemul cu un Jack-tată cum trebuie.Succes

| 122324354453465 a răspuns:

Cand spui ''mi se aude doar o boxa'' probabil te referi la faptul ca ti se aude doar un satelit.parerea mea este ca segnentele de contact ale jackului nu se potrivesc cu cele ale placii de sunet.

| C8 a răspuns:

Ai putea sa verifici in Volume Mixer sau in Control Panel > Sounds daca nu e modificat raportul L-R... Stiu ca am intalnit in trecut aceasta functionalitate, dar pe Windows-ul pe care lucrez acum nu o gasesc. :-s

| andreyi69 explică:

Problema mea nu e legata nici de mufa jack, nici de sistemul audio. Placa de sunet e problema. S-a defectat cand am schimbat un sistem cu celalalt. Am incercat si cu alte mufe, si acelasi rezultat. Am incercat si cu o pereche de casti, insa se aude doar casca din partea stanga.
Nu stiu daca ati mai intalnit pana acum ceva de genu asta, insa daca v-ati mai lovit de asa ceva, sunt curios daca se mai poate repara, sau e nevoie de alta noua?
Placa de sunet e Realtek ALC889, integrata pe o placa de baza MSI 870-C45.

| C8 a răspuns (pentru andreyi69):

Daca e problema hardware, doar la service iti poate raspunde "daca se mai poate repara"... Dar eu as elimina mai intai potentiale cauze software. (Faptul ca ai incercat cu casti nu are nicio relevanta daca placa e setata sa dea semnal doar pe un singur "channel".)

Am gasit si setarea Left-vs-Right: in Control Panel > Sound > Playback > Properties > Levels > Balance... Vezi sa nu fie configurata neechilibrat aici.