| toatenumeledeutilizatorsuntluate a întrebat:

Salut, am o tableta Vonino orin S pe care as vrea sa pun windows 8 evindent versiunea mobile. Credeti ca se poate? Cam cat spatiu ocupa sistemul de operare? Este intr-adevar nevoie de procesor quad core asa cum am auzit? Daca poate cineva sa ma ajute si in timp real prin yahoo sau skype, ceva gen asistent virtual doar spuneti-mi. big grin Intre timp as vrea cateva detalii despre cum se poate pune windowsul, cum sa repartizez memoria intre android si windows si daca il pot pune sau extinde memoria acestor 2 sisteme de operare si pe card micro SD.

Răspuns Câştigător
| Ionait a răspuns:

Slabe sanse. Windows-ul nu este conceput pentru tabletele uzuale.

Tabletele au procesoare de tip ARM care nu pot rula Windows x86, x64. Unele pot rula Win8 RT, un Windows cu limitari.

Exista tablete ce ruleaza Win8 nativ, tablete cu procesoare Intel care au fost special gandite pentru a rula Win8 nativ.