| sorin115 a întrebat:

Salut, am si eu o intrebare, as putea sa fac crossfire intre un rx 570 si un rx 5700 xt?

Răspuns Apreciat de Editori
| CentyLox a răspuns:

Poti face CrossFire sau SLI doar cu doua sau mai multe placi video ( depinde de modele ) daca indeplinesc urmatoarele criterii :
- ambele modele sa fie identice ( de la acelasi productor recomandat )
- acelasi procesor grafic pe placi de la alti producatori ( clock-urile trebuie sa fie exact aceleasi din cate am auzit la GPU si memoriile de pe placi )
- placa de baza trebuie sa suporte CrossFire/SLI sa poti face asta
Deci in cazul tau nu se poate face CrossFire pentru ca nu sunt GPU-uri identice.

2 răspunsuri:
| PainTech a răspuns:

Nu.

| AlexMh a răspuns:

Salut, nu se poate face crossfire sau sli, decat intre doua GPU-uri identice. Poate sa difere doar producatorul. Exemplu: Sapphire Radeon RX 5700 XT cu XFX Radeon RX 5700 XT