| Cosmin_Andrei_1993 a întrebat:

Am si eu o intrebare legata de placa de baza.
De curand s-a ars placa de baza, am vazut niste condensatori umflati pe ea.
Intrebarea e, daca placa de baza s-a ars s-au ars si restul pieselor de pe ea sau doar placa, adica mai pot salva vreo piesa de pe ea?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De obicei, cand condensatorii sunt umflati, restul componentelor raman intacte. Acum depinde si in ce voltaje statea placa de baza inainte de deces si daca a murit in urma unui scurt.

Sansele sunt cam de 90% ca restul componentelor sa fie in regula, presupunand ca de la condensatori si-a dat duhul. Tot va trebui sa verifici fiecare componenta in parte, indiferent de ce raspunsuri primesti aici, nimeni nu iti poate spune 100% starea in care se afla acestea.

3 răspunsuri:
| marktheshark a răspuns:

Poti sa scoti rezistoarele de pe ea dar nu prea ai ce sa faci cu ele decat sa le dai unui electronist poate mai poate carpi ceva.Cel mai bine este sa iti schimbi placa.

| Cosmin_Andrei_1993 explică (pentru marktheshark):

Dar procesorul, rami, placa video etc, e posibil sa se fi ars si alea din cauza placii?