| Bilii a întrebat:

Salut! Am si eu o intrebare.Nu stiu ce tip de carcasa am si vreau sa imi cumpar o placa de baza mATX.
Asta mATX merge pe orice carcasa?

8 răspunsuri:
| GPA a răspuns:

Da, poți instala placa de bază în format mATX chiar și în carcase extrem de largi, cum ar fi E-ATX sau XL-ATX. Majoritatea carcaselor oferă suport și pentru formatele de dimensiuni mai mici (mi-TX sau m-ATX)
Poți instala placa ta de bază în absolut orice carcasă de aici :

https://www.pcgarage.ro/carcase/filtre/placi-baza-compatibile-matx-da/?

Ce placă de bază ai și ce buget pentru carcasă? Este important de știut ce placă de bază ai, carcasele vine cu multe alte porturi (pot veni cu porturi usb-C / thunderbolt) pe care nu le vei putea conecta, de exemplu, frontal, pentru că placa de bază nu oferă astfel de headere (ai putea instala separat splitere sau adaptoare prin carcasă, dar eliminăm cât mai mult dezordinea și lăsăm doar wired management în carcasă)

| Bilii explică (pentru GPA):

Vreau sa cumpar placa asta https://www.pcgarage.ro/placi-de-baza/gigabyte/h410m-s2-v3/. Si sa ii bag i3 10100f cu 16gb ram 2666mhz ddr4 impreuna cu gtx 1060 6gb pe care il am deja. Ar merge?

| NLS a răspuns (pentru GPA):

"Nu stiu ce tip de carcasa AM."

| NLS a răspuns (pentru Bilii):

Placa aceea este mATX, incape in orice carcasa mai mare de miniTower, cum spuneam si mai sus.

Masoara dimensiunile exterioare ale carcasei,
si posteaza-le aici
sau si mai sigur, urca 2 poze (una din exterior, una cu vedere din interior, sa vad daca nu cumva ai o carcasa prebuild de la HP, Dell, Lenovo, Asus, Fujitsu, etc).

Multe din ele au placi de baza proprietare, nu e deloc sigur ca o sa intre o placa ATX sau mATX in ele.

Si nici surse cu format ATX sau SFX...

Uite aici cateva formate de carcase>>>

https://www.easypc.io/img/cases/different-case-sizes.png

Placa propusa de tine merge montata in oricare dintre cele 4 din stanga imaginii (dar logic ar fi sa o pui intr-un miniTower sau MidTower).

| GPA a răspuns (pentru Bilii):

Da, merge perfect configurația specificată de tine. Un minus ar fi faptul că niciodată n-o să poți face overclock pe placa aceea de bază, ai fi avut nevoie de un chipset de la B400-K în sus, de preferat Z sau X care sunt un pic mai scumpe (de la 600 lei pornesc). Nici procesorul nu-ți permite, dar zic, poate în viitor o să vrei să-ți cumperi un procesor deblocat, placa de bază te va limita la capitolul overclock.

| UserRo10 a răspuns:

MAtx este de dimensiuni mici. Orice carcasa are gauri pentru ambele tipuri de placa de baza

| Bilii explică (pentru UserRo10):

Care ambele

| NLS a răspuns (pentru Bilii):

Pot fi mai multe tipuri de formate pentru placa de baza, si implicit pentru carcasa, nu doar 2:

Placa de baza Mini-ITX (170*170mm) (cele mai mici, nu multa lume are astfel de placi de baza, si carcasele pentru ele sunt rare, si de obicei exagerat de scumpe. Aceste carcase vin cu sursa proprie sub forma unei mici plăcute si fire, o sursa normala nu incape de obicei in ele, nici macar formatul SFX )

Placa de baza mATX (microATX) (244*244mm)
incape in orice carcasa de tip miniTower, dar si in cele de tip middleTower, sau FullTower, pentru ca exista toate gaurile necesare si in acestea din urma.
Atat ca daca introduci o placa mATX intr-o carcasa de tip middle sau mai ales FullTower, va ramane foarte mult loc nefolosit, "va bate vantul" in carcasa.
Dar poti pune daca doresti chiar si placa de baza mini-ITX daca doresti, in orice carcasa mini-, middle- sau FullTower.

Fara sa iti vad carcasa, pot presupune cu sanse destul de mari sa nu ma insel, ca ai o carcasa middleTower, sau miniTower.

Placa de baza ATX (305*244mm)
incape in orice carcasa MiddleTower sau FullTower.

Placi de baza XL-ATX, sau E-ATX.
Acestea incap la limita in foarte putine carcase middleTower,
Dar incap lejer in orice carcasa FullTower.

Daca totusi esti nesigur, ia un metru, masoara cele 3 dimensiuni exterioare, si posteaza-le aici.
Insa nu e cazul sa iti faci grijiz mATX e un format mic, si 95% ai o carcasa potrivita care accepta acest format.

Singura problema poate aparea daca sistemul este unul preasamblat de un integrator (Dell, HP, Fujitsu, Lenovo).
Acestia folosesc uneori componente nestandardizate, pentru a nu-ti permite sa schimbi piese fara sa cumperi de la ei.: sursa cel mai adesea, uneori si placa de baza.

Dimensiunile exterioare nu ajuta in acest caz, pentru ca problemele apar la interior.
Insa daca poti sa imi trimiti 2 poze clare, iti pot spune daca e cazul sau nu (1 poza cu toata carcasa, sa observ forma, logoul producatorului, design, etc, si o poza cat mai clara in care sa se vada tot interiorul).