| qNeo a întrebat:

Am si eu o problemă, acum o zi imi mergea internetul pe pc dar acum nu imi merge arată un x am reinstalat windows ul si tot așa arată problemă e că pe telefon merge netul deci nu e de la router

8 răspunsuri:
| MihaiDEDU11 a răspuns:

E foarte usor si sper sa iti mearga.
Pasul 1: In bara, de jos, in dreapta, unde iti arata x-ul, faci click dreapta pe ala.
Pasul 2: Apesi Troubleshoot problems.
Pasul 3: Astepti 2-3 minute pentru a iti detecta problema.Iti detecteaza problema, iti reseteaza automat router-ul si apoi merge. Funda? happy

| mihai69 a răspuns:

Pe PC ai tot net WiFi? nu cred. Deci nu e musai ca router-ul să fie chiar OK.
În plus, verifică dacă e cablul UTP bine înfipt în mufe și dacă nu cumva e retezat pe undeva pe traseu. Se poate vedea asta și din modul cum licăresc LED-urile de pe router și de la placa ta de rețea.
Ca să fii sigur că la PC e totul OK, scoate cablu care intră în router pe portul WAN și bagă-l în PC în locul celui de rețea ce vine acum de la router. Configurezi o conexiune PPPoE și vezi dacă așa ai acces la net.

| Andreeush a răspuns:

Și mie mi se întâmplă câteodată.
Dă click dreapta pe acel x iar acolo dă click pe "Open Network and Sharing Center". Aici se va deschide o fereastră iar în stânga sus sunt mai multe opțiuni, tu dă click pe "Change adapter setting".
Aici dă click dreapta pe iconița pe care scrie "Wireless Network Connection" și apasă pe "Disable". Așteaptă 2-3 secunde, după care iar dai click pe iconiță și acum apasă pe "Enable".
Acum ar trebui să meargă!

Bula
| Bula a răspuns:

Daca iti arata un X si duci mouse-ul deasupra X -ului, atunci iti spune si diagnosticul: cablu intrerupt (sau nu face contact bun la careva mufa de pe cele doua capete).

| andrefrancais a răspuns:

Update la Placa de retea

| qNeo explică (pentru MihaiDEDU11):

Imi spune ceva de driver

| qNeo explică (pentru mihai69):

Imi spune ceva de driver...

| mihai69 a răspuns (pentru qNeo):

OK. Păi atunci instalează driverele corespunzătoare plăcii tale de rețea.
Deși, dacă ai fi avut un Window$ cu licență (8 sau 10) ar fi trebuit să fie în stare să detecteze corect placa de rețea și să pună driverul care trebuie.