| KLiNK a întrebat:

Am si eu o problema. Am cumparat acum cateva zile niste baterii CR2032 pentru CMOS-ul de la pc (pentru a memora setarile din bios) deoarece prima nu mai era buna. Toate bune si frumoase pana introduc bateria, pornesc pc-ul (dupa un clear CMOS si reset BIOS) pun ora corecta in windows apoi il scot din priza si il repornesc sa vad daca a retinut setarile. Cand il pornesc incepe iarasi sa imi numere ramii, ora era pusa gresit...parca este consumata si bateria asta. Nu stiu ce sa mai fac. Pe placa de baza nu am jumper clear CMOS ci un buton numit clrcmos/cmos nu mai stiu sigur.
Ce sa mai fac? Oare nu am introdus bateria corect. Din cate imi amintesc am pus-o acolo unde era cea veche si nu se misca.
Dau FUNDA.

Răspuns Câştigător
| Benito2014 a răspuns:

Alte cauze, nu pot fi. Sigur este de la baterie, iar bateria trebuie sa fie pozitionata corect, asa cum am explicat eu.

5 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Pai daca nu ai pus-o bine, normal!

| KLiNK explică (pentru K0sti):

Am pus-o corect. Cum a spus si Benito...cu semnul + in sus.

| K0sti a răspuns (pentru KLiNK):

Si? Ai masurat bateria sa vezi cati volti are?
Nu facem chat aici, vorbim aici daca ai nevoie: http://www.epasystems.ro/asistenta-it-online

| Benito2014 a răspuns:

Bateria se pune corect cu semnul +, in sus! Adica sa fie vizibil acel semn. Datorita faptului ca aceste baterii stau cam mult prin magazine, ele se mai descarca! Cel mai bine, e sa lasi PC ul cateva minute sa functioneze pentru ca bateria sa se reactiveze! Apoi poti verifica daca "tine minte " setarile.

| KLiNK explică (pentru Benito2014):

Am sa incerc sa vad daca merge. Daca merge ai funda.

| Benito2014 a răspuns (pentru KLiNK):

Alte cauze, nu pot fi. Sigur este de la baterie, iar bateria trebuie sa fie pozitionata corect, asa cum am explicat eu.