| Alex980 a întrebat:

Salut, am si eu o problema care ma macina de ceva vreme si nu reusesc sa-i dau de cap, am o placa de baza Asus p8h61-m lx3 r2.0 momentan are un ram zeppelin de 4gb, am cumparat 2 memorii dual channel 2x8 gb corssair ddr3, procesorul a fost schimbat cu un i7 3770s 3. 10ghz de la un dual core de 2ghz. procesorul a fost acceptat fara nici o problema, consultand site-ul Asus pentru compatibilitate, cat despre momoriile ram este o problema mare cel putin din punctul meu de vedere, nu imi ia mai mult de 4gb de ram orice as pune in locul celei actuale, imediat ce conectez o alta placuta nu imi mai da imagine, tin sa precizez ca am facut update la bios, luat si acela de pe site Asus

8 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Specificatiile placii tale spune ca ai putea sa folosesti pana la 16 GB ram maxim, dar depinde la ce frecventa, depinde ce tip de memorie este la tien este Unbuffered non ECC DDR3 DIMMs
Frecventele suportate sunt : 1066, 1333, 1600, 1800, 2000, 2133,2200 MHz.
Daca mergi la asus.com,gasesti ce proceoare se pot pune pe placa ta,ala ce arati tu este bun.

Vezi ca sunt unele memorii care nu-s unbuffered, sunt registered.
Apoi conteaza densitatea si cum este organizata memoria, daca ai vazut stickurile au pe ele ceva patratele, cred ca stii la ce ma refer, alea sunt cipuri, fiecare modul de asta cip are o anume capacitate.

La tine spune ca trebuie sa folosesti stickuri ce au module de l; a 512 BM in sus, deci stickurile tale pot avea 4-8 or 16 module pe fiecare fata.
Deci de aia Nu funtioneaza cu orice stick,nu conteaza doara capacitatea totala astickului,conteaza cum este organizata.

Daca ai avea explicatii de astea f simple multa lume ar pricepe,dar se pare ca lumea nu-i curioasa sa stie,ori aia ce fabrica nu-s curiosi ca lumea sa stie laughing

Ce trebuie sa mai verifici pentru ca tu ai schimbat procesorul, mergi la specificatiile procesorului la aintel, si gasesti informatii cu ce si cum anume lucreaza acel procesor, cu ce tip de memorie, ce frecvente etc.

Dar daca nu vrei sa intri in ceata laughing atunci ar fi bun sa intrebi pe cineva care se pricepe, la un magazin.

Dar am vazut la asus.com intri pui modelul placi siti da upgrede la procesor si la memorie, ti-am zis este o lista cu ce brand merge si spune modelul, plus spune si frecventa, deci nu la toate frecventele poti pune maxim de ram aia 16 GB.

Eu asa cred, la tine nu functioneaza acele stickuri pentru ca sunt facute altfel, este vorba de cipurile alea c e am zis, ei zic densitate, in sensul ca unele palci de baza nu pot citi orice modul.
De exemplu chiar daca pe o placa ar merge sa zic 4 GB tu daca pui un singur stick ce are 4 module, fiecare cu cate 1 gb, iar placa citeste doara stickuri ce au pana in 512 mb pe modul, va trebui stick ce are 8 module, astfel alea 8x512 sa dea 4 gb aia maxim.

Nu e asa d e complicat.Deci intra la ASUS, pui modelul palcii, si apare update, dai clik la memorie si device support acolo apar mai multe modele, tu cauti si alegi modelul tau, dai clik si iti da lista cu fiecare frecventa, brandu si ce model merge si la cat maxim.

| Alex980 explică (pentru relian):

Iti multumesc foarte mult pentru raspuns, am cautat dinainte sa pun intrebarea pe site ce fel de module ram imi sunt compatibile pe aceasta placa de baza si pentru acest procesor, asa m-am ales cu 2 placute a cate 8gb in dual channel de la sorssair veangence de 1600 mhz fiecare cu 10.10.10.27 fiecare cu 1, 50v si 12300, DIMM. Am consultat tot ce se putea de la Asus, nu stiu daca se poate sa atasez aici acel document.

| Alex980 explică (pentru relian):

Pc-ul acesta a fost luat de nou in 2010 si niciodata nu mi-a facut probleme, niciodata nu s-a stricat, cu toate ca eu pana anul trecut prin noiembrie nu stiam ca intretinerea lui consta si in schimbare pasta, din acea luna mai sus mentionata am inceput sa citesc si sa ma informez cat se poate de mult pentru al putea upgrada imi e drag, multe amintiri se leaga de el si mai am jocuri destul de vechiute care mergeau pe el in vremea aceea, merge inclusiv cu jocuri din ziua de azi, farcry 3, farcry primal, etc nu sunt un mega gamer ci doar de ocazie, practic am vrut doar sa mai tin ceva timp de el, nu m-am gandit ca va fi atata bataie de cap pentru ceva memorie ram pe care de altfel am luat-o dupa ceeea ce imi indica producatorul.

| Alex980 explică (pentru relian):

Mai am si o placa video de 2gb un AMD RADEON HD 6570, totusi daca cineva vrea sa ma indrume, nu stiu spre o alta placa de baza, poate este ceva defect la a mea pentru ca chiar incep sa cred asta, ce as putea lua in locul celei actuale si totodata sa imi pot pastra celelalte componente, adica procesorul, placa video, ram etc nu ma pasionat niciodata calculatoare de mii de euro ci unul util, telefonul este cel pe care il folosesc cel mai des, asa ca pc a ramas doar pentru zile in care mai este un var un prieten si ne mai prostim si noi la o fifa la un joc acolo, se intelege ideea, eu am zis ca introducand mai mult ram va merge putin mai bine avand in vedere ca voiam sa-i dau comanda si de un ssd de 1tb, dar odata aparuta problema cu ramii, mi-a cam dat de gandit si m-am oprit acolo incercand sa ajung la o concluzie.

| relian a răspuns (pentru Alex980):

Hard poti lua,ala nu-i problema, arunci calculatorul, ala il pastrezi, ori sa pui la alt calc ori ca extern, pastrezi ceva pe el.

Poate nor fi bune stikurile alea de memorie, is noi sau de unde le-ai luat?
Daca cumva ai un cunoscut si are ceva memorie de 8 gb pe stick,doara sa probezi,ar fi o solutie, vei stii sigur daca memoriile luate de tine sunt bune.

La ce spui tu, computerul nu se aprinde deloc, este ca si cand nu ar avea memorie.
Incearca sa vezi, scoate memoria ram de tot si aprinde computerul, o sa vezi ca nu se va aprinde.
Deci stickurile tale astea ceai luat acum de 8 gb fiecare, ar putea sa fie defecte, sa nu fie bune, sa fie arse.
Uite la asta nu ma gandii.

Ce ai spus tu cas de 1600 frecventa aia e ok, ca are 8 module,aia e ok, totu este bun ca specificatii.
Latenta nu conteaza, ai ar putea fi de oricat, n-are a face.

Deci asta ar ramane singura chestie sa fie arse memoriile alea.
Tu ai pus procesor, nou, computerul funcxtioneaza cu procesorul asta ce ai pus corect?
Doar ca ai doara e stikuri de cate 4 gb. Daca functioneaza cu stikurile de 4 gb ar trebuie sa mearga si cu astea de 8.

Poti sa incerci si asa, nu are rost sa te apuci sa cumperi alte piese, pana nu stii exact ce problema este.
Problema la placa de baza nu ai, odata ce computerul functioneaza cu noul proceosr dar cu vechile stikuri.

Nu functioneaza cu noile stikuri de memorie, deci aici ar fi problema.
Cauta 2 stickuri bune sa stii cas bune si verifica asa.

| Alex980 explică (pentru relian):

El se parinde, gen pornesc ventilatoare, lumini etc doar ca nu da imagine exact ca atunci cand nu am ram deloc in el si da la asta m-am gandit si eu cel mai probabil ca memoriile sa aiba ceva defectiune, pentru ca totul este luat ca la carte, si da noul procesor merge extraordinar de bine nu am nimic de reprosat, inclusiv driverul lui a fost instalat fara nici cea mai mica problema, doar la ram era marea problema si mi se parea stupid sa iau exact ce mi-au spus si cei de la Asus frecventa, volti etc si cu toate astea sa nu mearga, am crezut ca poate am omis eu ceva, dar am tot luat-o de la capat pas cu pas si se pare ca asta ar fi problema, posibil ca cele 2 placute de ram sa fie distruse. Am sa revin cu un raspuns imediat ce le voi testa. Multumesc foarte mult de implicare si de ajutor.

| relian a răspuns:

La placa ta de baza zice ca nu suporta stickuri ce merg cu 512 mb per chip sau mai jos.
Deci stickurile alea ce spui tu, ar trebuie sa aiba fiecare modul, fiecare patratel de ala micut de pe stick (chip) la stiu si eu peste 512 mb, daca sticku ala are multe module sis pe 512 nu citeste.
Deci ar trebuie sa aiba undeva la cate 8 chipuri fiecare de cate 1 gb, cred ca de astea citeste placa.
Asa scrie in manualul placii tale.
Oricum placa aia este depasita, e mai bun sa iei ceva mai nou, mai ales daca joci jocuri, pentru ca de folosesti computerul doara asa sa cietsti un email, sa intri pe Facebook si chestii de astea nu-ti trebuie procesor si ram maxim.

Procesorul ala ce ai pus tu i7 vezi ca nu lucreaza cu memorie ram la orice frecventa, lucra doara cu memorie DDR3 1333/1600.

Deci daca stickurile tale alea ce spui de 8 Gb fiecare au frecventa alta decat 1333 sau 1600 mhz atunci de aia nu leo vedea.

Deci cam astea ar fi probleme pentru care nu ar functionea acele stickuri ce le ai
- Frecventa prea marer a stickului
-Chipuri de 512 mb la stick.

| Alex980 explică (pentru relian):

Memoriile ram sunt dual channel si pereche, au 8 cipuri /module fiecare, sunt pe 1600 mhz, ddr3, am activat pana si din bios acolo memory remap feature si i-am dat enable la ( allow you to remapping the memory above 4gb )