| alienware a întrebat:

Salut am si eu o problema nu mai pot instala windows xp, deci eu am windows 7 si are niste errori si vreau sa revin pe xp sp3 intru in dau mont image la imagine imi apare, intru in setup si nu imi da voie sa apas pe "butonul" Install Windows Xp uitati si poza: http://img251.imageshack.us/img251/7084/scrn1g.jpg

DAU FUNDA!

Răspuns Câştigător
| Flash a răspuns:

Iti trebuie un CD bootabil cu XP, Windows XP nu stie sa faca downgrade de la 7 la XP.
Cu CD-ul dai restart la pc si instalezi formatand partitia C: (vezi sa nu ai nimic care sa titi trebuiasca in C: sau folderele din el (de ex: desktop, my documents, etc.)

6 răspunsuri:
| Aero a răspuns:

E si normal sa nu mearga.
Daca Setup-urile sistemelor de operare Microsoft detecteaza versiuni mai noi de Windows-->Exemplu: Vrei sa instalezi Windows XP(2001), dar Windows 7(2009) e cu 8 ani peste el. (5. 1 2600--->6. 1 7600). Nu poti porni setup-ului lui XP sub 7. Trebuie in afara lui.

Nu-ti ramane decat sa dai restart la Windows/PC si sa bootezi de pe un cd/dvd cu Windows XP. Folosesti imaginea aia pe care o ai pe hard disc. Folosesti Nero sau Ashampoo Burning Software Free 6. 77 sau MagicIso sau etc. tongue si "arzi" acea imagine pe un disc(cd/dvd). Daca ai Nero de exemplu, dai dublu click pe acel. ISO si nu-ti ramane decat sa stabilesti o viteza de "ardere" si apoi-->BURN.
Sau poti si fara programe, pentru. ca Windows 7 stie sa "arda" singur imagini. ISO. Cum crezi big grin
Dupa ce faci acel cd cu Windows si restartezi calculatorul, vei fi nevoit in Setup sa stergi partitia pe care e instalat Windows 7 si sa o creezi din nou formatata NTFS-->Quick, daca vrei sa dureze mai putin. De aici incolo te descurci.

| sudsuinededouaori a răspuns:

Pai trebuie sa bootezi de pe cd, asta necesita sa dai restart la pc si sa bootezi direct de pe dvd setupul de la xp, nu merge ca la windows 7 cand dadeai upgrade sau faceai direct. Dai restart booteaza de pe cd altfel nu merge in vezi. daca mai vrei explicati sa imi dai msg.

| Alex20_8915 a răspuns:

Incearca sa faci cd / dvd bootabil cu windows xp. adica :
1 Cumperi un dvd
2 daemon tools(sau altceva de genu ) instalezi imaginea cu windows xp
3 Intri in Nero si dai copy cd/ dvd dupa caz
4. restartezi pc ( dai din bios sa boteze dupa cd-rom )
si asa iti merge sigur

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Windows 7 nu este compatibil cu windows xp. daca windows-ul xp pe care il ai este bottabil dai sa buteze din bios duapa cd -rom sau dvd-rom si instaleazal ca sigur merge.am avut si eu aceiasi problema

| alienware explică:

Da am aflat pana la urma

| mindblower a răspuns:

Trebuie sa dai restart la calculator si sa intri in bios sa setezi ca primary boot device readeru in care ai cd-ul si apoi sa dai save settings, restart iar si cand se va incarca iti va aparea press any key to boot from device si pe urma trebuie sa formatezi partitia cu windowsu deja instalat dupa care il poti instala, cam asta e tot sper doar sa te descurci.