| Emilian-Andrei_Dinca_1992 a întrebat:

Am si eu un calculator cu procesor AMD Athlon(tm) 64 X2 Dual Core Procesor 4400+ 2.30 GHz, imi poate spune si mie cineva daca i-as face overcloking pana la cat as putea sa il duc maxim? si daca da si stiti dati-mi si un tutorial video va rog

5 răspunsuri:
| master77 a răspuns:

Eu am dus un Intel e3200 dual core de la 2.4 la 3.4 pe cooler stock. Cred ca amd-urile nu sunt facute pentru foarte mare overclock. Am un prieten care are un amd x2 5600+ si nu ii merge decat 300mhz o.c., depinde si de noroc, daca ai dat de un procesor mai capabil sau nu. Daca ai cont pe file.list vezi ca au ei un forum special pentru overclocking la hardware-overclocking si gasesti acolo tot ce ai nevoie

| AgathaRo a răspuns:

Daca esti incepator nu recomand O.C. Depinde si de coolerul procesorului. Temperatura trebuie monitorizata, teste stress ca sa ii vezi stabilitatea in full load cat si in idle. Poate sa scoata fum procesorul AMD, mai ai nevoie si de o sursa de curent mai de "marca"

| Emilian-Andrei_Dinca_1992 explică:

Deci mai concret trebuie sa abandonez ideea pentru ca altfel prajesc procesorul, corect? sursa o am de 460 w! nu prea ma pricep pentru ca tocmai de asta am dat din intamplare peste situ-ul asta si e mai bine sa intrebi unde nu sti

| Emilian-Andrei_Dinca_1992 explică:

Mi-am bagat mana prin bios cum vine vorba si am vazut ca merge sa il duc pana la 2.9 ghz daca oi fi citit eu bine, dar am incercat macar de la 2.3 cat este imprezent sa-l duc la 2.5 dar cred ca mai trebuiesc si alte setari pentru ca degeaba il setez ca nu ramane setarea cum am setato