| BostanDaniel1974 a întrebat:

Salut, am sters o patitie din greseala si acum nu pot sa mai instalez nici un Windows, imi spune ca partitia nu e prezenta

3 răspunsuri:
| flixbuster a răspuns:

Ai sters cumva partitia boot EFI?
Vezi aici: http://www.easeus.com/......0-8-7.html

| Algo098 a răspuns:

Am convingerea ca a fost o singura partitie mare cat tot hard disk-ul si dupa ce a fost stearsa, windows-ul nu are o partitie unde sa se instaleze. O solutie e folosirea unui manager de partitii care sa refaca acea partitie, lucru util doar daca avem de recuperat fisiere din acea partitie.
Daca insa nu avem de recuperat nimic, atunci la instalarea windows-ului accesand managerul de partitii disponibil la instalare, vom crea o prtitie cat e spatiul de pe hard disk (nu e rau sa stergem si partitiile mici de 100-500MB daca exista intrucat windows-ul va face altele noi exact de marimea care ii trebuie), apoi instalam windows-ul in acea partitie.

O abordare mai frecvent utilizata e crearea a 2 partitii, una cu o marime de 50-200GB in care instalam windows-ul si o a 2-a partitie din spatiul ramas liber dupa crearea primei partitii, partitie unde vom tine fisiere (filme, poze,...) asa incat daca dorim sa reinstalam windows-ul si sa formatam partitia unde e instalat windows-ul, cealalta partitie sa ramana neschimbata si sa se pastreze fisierele din ea.

http://youtu.be/OMiDwkDoUmo?t=269

| Necunoscutu92 a răspuns:

Ce partitie ai stera?