| tudyrudarel a întrebat:

Salut.Am transferat de curand niste poze de pe pc pe un usb.Acum cand bag usb în telefon si vreau sa vad pozele nu mai merge sa le vad.Îmi apare o carpeta cu numele,, FOUND 001". Cand deschid aceasta carpeta îmi apare mai multe arhive asa,, FILE0001.CHK,FILE0002.CHK....si tot asa.Nu stiu acum cum da fac, sa-mi vad pozele.Am încercat sa sterg CHK si sa pun jpg, jpeg sau png, tot degeaba.Se transforma dar nu se deschide.Ce este de facut?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Dupa formatarea stick-ului copiezi din nou pozele pe el.
Daca pe calculator nu mai exista pozele (s-au sters), atunci incerci sa recuperezi din ele cu ceva program de recuperare (de exemplu cu "Recuva"). Pana atunci nu mai folosi PC-ul, fiindca la fiecare pornire si utilizare creste zona de scriere pe disc si supra-scrierea zonelor fizice va fi tot mai mare.

10 răspunsuri:
| 4ndr33y a răspuns:

Stickul usb s-a corupt iar windowsul sau androidul a incercat sa faca recovery si a creeat fisierele acelea temporare dar procesul s-a intrerup.

| MValentin a răspuns:

Încearcă file explorer daca nu file manager

Bula
| Bula a răspuns:

Sistemul de fisiere de pe stick a fost corupt.
Cel mai bine este sa formatezi stick-ul, dupa care sa copiezi pe el din nou pozele.
Dupa copiere asteapta 15-20 secunde inainte sa-l scoti din calculator.

| Bizon95 a răspuns:

DUDE, for the god damn LOVE OF GOD

AI DAT EJECT CAND AI SCOS STICK-UL?!?

SI din PC SI din Android

daca nu, atunci LA CE TE ASTEPTI?!?

| tudyrudarel explică (pentru 4ndr33y):

Mulțumesc.

| tudyrudarel explică (pentru Bizon95):

Cum adica eject?

| tudyrudarel explică (pentru Bula):

Am înteles.Deci e singura rezolvare? Sa înteleg ca am pierdut pozele? Multumesc pentru raspuns.

| tudyrudarel explică (pentru 4ndr33y):

Superb.Si ce sa fac pe viitor sa nu mai patesc asa?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru tudyrudarel):

M-AI RUPT... CHIAR M-AI RUPT, chiar nu a fost nimeni sa te invete minim de bun simt?!? rusine oricui stia si nu ti-a spus, chiar rusine!

poate, POATE asta iti spune totusi ceva: "safe to remove hardware"

in ORICE CAZ, pe windows 10 dupa ce infigi ceva de gen usb stick, in dreapta jos langa ceas iti apare un stick mic indreptat in sus, si daca, dai click dreapta pe el o sa iti spuna ce device-uri ai introduse si la care le poti da EJECT (nu stiu windows in romana, si CHIAR NU VREAU SA INVAT... EVERRRRRRR)

Android are chestia asta in setari, la storage
pe Linux se cel putin demonteaza stick-ul, insa exista solutii care si inchid curentul la stick (la fel ca pe windows)

FARA EJECT sistemul de fisiere se poate defecta, din cauza asta apar foldere de gen "FOUND.001", care practic sunt recuperarea fisierelor scrise incomplet

deci, NICIODATA nu scoti un stick fara eject, NU vrea sa faca eject (e posibil, pur si simplu e tinut ocupat de un program, faci shutdown la calculator si dupa ce se inchide scoti stick-ul... NO SHlT, EU NU AS SCOATE UN STICK ALTFEL... EVERRRRRR

iar acum cea mai buna solutie e sa formatezi stick-ul inainte de a il folosi din nou, imi pare rau pentru ce ai avut pe el

| tudyrudarel explică (pentru anonim_4396):

Nu am înteles ce ai vrut sa zici cu bunul simt?! Te-am deranjat cumva cu ceva? Eu doar am pus o întrebare, daca vrei raspunzi daca nu, nu.Eu îti mulțumesc pentru raspuns