| anonim_4396 a întrebat:

Salut, am un calculator care chiar si cand nu ma joc se blocheaza(imaginea ingheata)...
Ce sa fac?
Rog numai cei care se pricep sa comenteze.

13 răspunsuri:
| jabiilord a răspuns:

Poate fi de la praf si se supra incalzeste ai putea incerca asta:
http://www.tutorialepc.ro/cum-se-curata-un-calculator-de-praf.html
Poate fi de la Windows - ar merita o reinstalare si se face asa:
http://www.tutorialepc.ro/cum-se-instaleaza-windows-7.html
Poate fi de la sursa - si ai putea incerca cu o sursa de la un prieten ceva.
Poate fi de la placa de baza.
Incepe pe rand cu cele de mai sus in aceeasi ordine.

| Dannyjj a răspuns:

La ce joc îţi ingheaţă imaginea? Înainte ai mai jucat acel joc şi calculatorul mergea bine?

1. Drivere(lipsa driverelor mai exact).
Verifică dacă ai driverele instalate(te duci în my computer, click dreapta pe spaţiul alb, properties, în partea stângă dai pe Device manager, aici verifici dacă îţi lipsesc drivere).

2. Virusi.
Scanează calculatorul cu un antivirus actualizat.

3. Ruleaza prea multe programe, dacă ai antivirus, atunci opreştel când joci.

Şi să trec la subiect, îţi îngheaţă imaginea pentru că nu ai suficienţi rami, iar dacă imaginea se mişcă în reluare, atunci este din cauza procesorului.

| zdrangoi a răspuns:

Schimba-l!
iti trebuie unul mai performant sau macar o placa video mai puternica.

| Eღilia62 a răspuns:

Cel mai bine e sa-l duci la reparat.Am avut si eu aceiasi problema si pana l-am dus la reparat am tinut unitatea invers, cu susul in jos si nu mi s-a mai blocat.Probabil ca hard disk-ul are erori, mie asa mi-a zis acela la care am dus unitatea.
Sau il poti intreba pe neluL, el stie mai bine

| vio_9808 a răspuns:

Cel mai bine e sa-ti cumperi unul nouwinking...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu vreau sa il schimb! Placa video e foarte buna! Eu am zis numai cei care se pricep sa posteze.dar vad ca nu am cu cine vorbi...

| zdrangoi a răspuns (pentru anonim_4396):

Interpretezi aiurea.
crezi ca te sfatuim gresit?
atunci DC mai intrebi?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Hmmmm,oare 3Gb ram nu sunt indeajuns?

| Dannyjj a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce joc rulezi?
Zici că 3gb sunt îndeajuns... dacă ai antivirusul pornit, mai ai erori în windows, îţi mai lipsesc drivere să zicem, mai ai alte programe deschise şi "puţin cu puţin fac mult" şi îţi ocupă 3Gb de rami.

Dă-mi aceste date: ce procesor ai(de rami ai zis că ai 3Gb), ce windows rulează pe acel sistem, ce joc deschizi, la toate jocurile păţeşti asta?
Deşi prea puţin probabil să îţi zic exact ce are dacă nu arunc o privire să văd cum se comportă calculatorul, cand nu ai nimic deschis câţi rami sunt folosiţi?(din task manager verifici).

| anonim_4396 explică (pentru Dannyjj):

Eu acum scriu de pe laptop, dar iti pot spune ca e un AMD 1.8 gHz, are 3gb ram, placa video de 512mb, am windows xp pe el. Fara nimic el are cam 300 mb(nu stiu exact).Si cand nu ma joc tot se blocheaza.E de ceva ani calculatorul...

| vio_9808 a răspuns (pentru anonim_4396):

3 gb ram e foarte bine dar procesorul e slabut!

| Dannyjj a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai procesor AMD 1.8 gHz. Este unul dual core? Se blochează doar la un anumit joc? Dă-mi id-ul tău în mesaj privat, să intru prin team viewer să arunc o privire şi iţi zic care ar fi problema şi cum ai putea să remediezi problema.

| anonim_4396 explică (pentru Dannyjj):

Procesorul nu este unul dual-core...Da-mi te rog tu mesaj cu id-ul tau pentru ca eu nu pot trimite mesaje...