| BoGdY1107 a întrebat:

Salut, am un calculator cu o placa video AMD, și placa de baza suportă doua plăci video, as putea sa ii mai pun una de la Nvidia?

5 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Nu. Trebuie sa fie doua placi identice, de ex 2x GTX 1080Ti.

| GPA a răspuns:

Nu! Pe platformă Crossfire(AMD) pui același GPU! Asigură-te că placa ta video suportă Crossfire.
Nu poți pune una de la Nvidia, trebuie să pui tot același model de la AMD ca să lucreze în Crossfire.

Să-ți explic ce înseamnă de fapt. Crossfire reprezintă o combinație de două sau mai multe placi video care pot lucra simultan intr-un singur PC, având ca principal scop o creștere a performanței grafice.

Sunt două tehnologii diferite (SLI=Nvidia)/(AMD=crossfire) nu le confunda!

| 0k8 a răspuns:

Daca vrei 2 placi trebuie sa fie de aceelasi fel nu neaparat aceeasi firma da nu poti combina un rtx 480 cu un gtx 1070

| Condrache_Giuliano_2002 a răspuns:

Adica are 2 sloturi de placi video? Pentru ca asta nu inseamna neaparat ca suporta SLI / Crossfire, dar oricum nu mai poti pune una Nvidia
Mai exact, ce placa de baza ai?