| Krxty17 a întrebat:

Am un hard in plus pe care vreau sa-l bag in pc si vreau sa-l fac partitie simpla pentru fara windows...cum fac? imi puteti lasa un tutorial va rog?

Răspuns Câştigător
| ishallhelpyou a răspuns:

Este foarte simplu.

Opresti calculatorul -> bagi hdd-ul -> il conectezi -> pornesti calculatorul.

Click dreapta pe start -> disk management.

O sa-ti apara un HDD nou (DISK 1 - cel mai probabil, daca aveai doar 1 hdd inainte).

In dreapta la DISK 1 sunt partitiile hdd-ului, dai click dreapta pe ele delete, pana ajunge o bara mare pe care scrie UNALLOCATED SPACE, apoi click dreapta pe acea bara NEW SIMPLE VOLUME next next next :V si voila, o noua partitie cat casa de mare :))

Daca ti se pare prea complicat, incearca programelul asta
http://www.partition-tool.com/personal.htm
si cu tutorial https://www.youtube.com/watch?v=ZwjxwSgjJVE

spor!

3 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Il conectezi si gata. Ce-i mare lucru?

Adica, chiar si daca nu ai cunostine, este atat de simplu incat o poti face singur. Il conectezi, dupa care lasi ordinea de bootare cum a fost, si gata. Ai un hard disk pentru stocare fara windows.

| Krxty17 explică (pentru Frank51):

Mersi...credeam ca trebuie umblat prin bios sau cv de genu si nu voiam sa ma risc sa pierd ce am pe hdd k sunt eu curios

| Krxty17 explică (pentru ishallhelpyou):

Mersi mult