| Bogdan9514 a întrebat:

M-am uitat la un tutorial despre cum se instaleaza windows 7, iar in el se preciza ca, odata instalat, tot ceea ce se gaseste pe hard va fi sters. Vreau sa stiu daca e in totalitate adevarat, sau daca in cazul in care pun anumite fisiere intr-o partitie unde nu instalez windows-ul, acestea vor fi sau nu salvate. Spre exemplu, instalez windows-ul in partitia C, iar in partitia D las filme, jocuri etc.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca instalezi Windows-ul cu optiunea "format" atunci, intr-adevar, va sterge tot in prealabil de pe partitia respectiva.

Nu, alte partitii nu vor fi afectate in niciun fel, de aceea e si recomandat ca pe partita cu OS (in general Chappy sa tii doar Windows-ul si programele iar pe celelalte partitii sa-ti ti fisierele pe care nu vrei sa le pierzi (muzica, filme, imagini, etc).

4 răspunsuri:
| horia2012 a răspuns:

Windows-ul il instalezi unde vrei tu, nu unde vrea el (de regula C). Numai de pe C se va sterge tot deoarece trebuie formatata. TOT ce ai pe celelalate partitii va ramane la fel. Nu vei pierde nimic de pe ele. Poti muta tot ce vrei sa salvezi de pe C pe D fara probleme.

| N0xEterniS a răspuns:

Cand instalezi windows`ul, alegi daca vrei sa stearga tot sau sa iti lase ce ai tu (filme, jocuri, etc)!
Dar mai bine, lasa-l sa stearga tot!

| fannypack90 a răspuns:

E ca si cum ai inlocui totul! recomand sa iti cumperi un modem de vreo 12GB si sa transferi datele acolo. de salvat nu poti salva date odata ce reinstalezi windows-ul.

| yasin99 a răspuns:

Totul se va sterge daca la instalarea windowsului cand te intreaba ce fel de instalare doresti dai install. Daca doresti sa pastrezi datele dai update si datele toate vor fi pastrate