| Popafilip a întrebat:

Salut, am un HP pavilion dv6 care atunci cand il aprind se vede ecranul negru, colerul nu pornește insa hdd da.Doar ca nu se vede deloc pe ecran.Ce ar putea ăvea defect?

4 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Cam orice...

| PainTech a răspuns:

Incearca sa pui un monitor secundar pentru a vedea daca problema e de la monitor.

Sper ca ai auzit prost si coolerul porneste.
E posibil ca laptopul sa fie blocat intr-un mod de hibernare adanc sau energie reziduala. Incearca sa scoti bateria si din priza, ti apasat pe butonul de pornire timp de cateva secunde si apoi bagi inapoi bateria si inapoi in priza. Eventual sa scoti placutele RAM si sa le bagi la loc.

Totusi e posibil sa ai si o defectiune mai nasoala la placa de baza.

Du-te la un service cel mai bine.

Răspuns utilizator avertizat
| FreeRaskolnikov a răspuns:

Daca ai facut upgrade de la windows 7 la windows 10 este posibil ca problema sa fie driverul de la placa video. Daca iti apare imaginea de bios dupa primele secunde dupa ce il deschizi incearca sa intri in safe mode sa vezi daca e totul ok iar apoi sa intalezi un windows mai vechi. Mai poti incerca sa resetezi BIOS ul iar pentru asta cel mai bine ar fi sa cauti un tutorial pe net, nu e greu. Daca nici asta nu functioneaza mergi cu el la un service.