| Mihaila_Bogdan-Iulian_1997 a întrebat:

Am un Intel Celeron G1610 2.60 GHz 2.10 GHz si vreau sa-i fac overclock. Merita? E greu? ( temperatura procesorului nu trece de 22 de grade ) Dau funda celui ce ma ajuta.

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Dacă ești dispus sa investești în Noctua dh 14, (73€) poți obține vreo 200 - 250MHz în plus.

Coolerul standard nu poate asigura răcirea în caz de oc, dacă vrei acel OC pentru folosire zilnica.

Și poți sa îl ridici cum ziceam, pana la 2.81, cu o placa de baza țeapăna.
Scazi voltajul pana la aprox 0.8, și ridici BCLK pana la 108.

Nu merita, cu banii ce ii dai pe cooler, iei un Pentium dual core la 3.2-3.3ghz

1 răspuns:
| alexboss2020 a răspuns:

Nu merita!