| MooN204 a întrebat:

Sall TPU, azi am vrut sa imi sterg interiorul unitatii PC de praf, fara sa vreau am ridicat f.f. purin collerul procesorului, mai trebuie sa schimb pasta? Am deschis PC-ul si temperatura primului nucleu e 39-42 grade si temperatura celuilalt nucleu e doar 38 grade si ramane constanta, pc, procesorul e Intel pentinum dual-core 2.60 GHz E5300

9 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Dacă ai ridicat doar cooler-ul nu și radiatorul n-are nimic.Mentenanța conformă se face desfăcând și curățând de praf cooler-ul(implicit deconectat de la placa de bază, asta de nu vrei probleme) de pe radiator, și de asemenea curățat și radiatorul procesorului, pa lângă mediul de stocare date și alte componente, folosind o pensulă moale și aspirând praful, sau cel mai silențios curățat afară de praf

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Ar trebui verificat. Daca pasta era uscata (in timp se usuca) s- adesprins o bucata, nu mai face transferul si gata. Ar fi mai bine sa o schimbi si pentru 5 lei nu merita sa risti stricarea procesorului.

| MooN204 explică (pentru Salontanul):

Idk, dar oricum voiam sa imi cumpar un Intel Core 2 Extreme QX9650 3GHz, 4 Nuclee, 12MB Cache, 1333MHz si o placa video MSI Radeon R7 360 OC, 2GB GDDR5 (128 Bit) sa imi fac un upgrade, dar nu stiu, merge ok pc-ul, poate am avut noroc si pasta nu s-a rupt

| Evolution a răspuns (pentru MooN204):

Eu nu inteleg. Daca vrei sa schimbi procesorul oricum ii vei schimba si pasta.
Procesorul pe care il ai este unul destul de slab si nu e nevoie sa ii mai pui pasta, deja are o racire ok.
Daca ii iei procesorul ala, va trebui sa ii pui si cooler after market mai bun decat cel care il ai deoarece o sa ai putere mai mare si se va incalzi mai mult.
Recomandarea mea este sa iti iei un alt pc. Placa ta de baza este de socket 775 si nu ai ce upgrade-uri sa ii faci... iti ei o placa de baza noua care sa suporte ultimile procesoare aparute si in timp il poti face de gaming sau de ce vrei tu.
Nu mai investi bani aiurea, vinzi si iti cumperi altceva mai bun.
Spre exemplu eu am tot un calculator de genul tau pe care il tin pe post de server (poze de familie, documente, proiecte, filme etc.) si am un laptop pe care il folosesc mereu si e si de gaming.
Deci nu investi bani aiurea.

| DeyCj a răspuns (pentru MooN204):

Dacă nu ai mișcat radiatorul nu are nimic.Cu upgrade-ul asta trebuie să vezi dacă placa de bază îți suportă procesorul dorit

| MooN204 explică (pentru DeyCj):

Stiu, de-aia am luat procesorul ala, ca are acelasi shoket ca placa mea de baza

| DeyCj a răspuns (pentru MooN204):

Poate avea același soket, dacă bios-ul nu-l recunoaște.Asta e ca și la AMD-urile pe AM.Procesoarele potrivesc atât în skoet-ul AM2+ cât și în AM3 și AM3+, diferența e că dacă pui un procesor AM3 pe AM2+ procesorul va funcționa optim, dar va fi văzut ca unknown cpu în sys proprieties că versiunea de BIOS-ul nu-l recunoaște.

| Salontanul a răspuns (pentru MooN204):

Depinde ce FSB suporta placa ta de baza. Dac cel care il ai are un FSB de 800 Mhz, cel ce vrei sa-l pui are 1333 Mhz si nu stiu daca va functiona. Daca spuneai denumirea placii de baza era mai bine. Mai mult, daca te uiti pe CPUBOSS vei vedea ca nu este o diferenta prea mare intre cele doua procesoare si nu merita investitia: http://cpuboss.com/cpus/Intel-Pentium-E5300-vs-Intel-Core2-QX9650
Ideal ar fi sa schimbi si placa de baza cu una mai noua si procesorul si probabil memoria RAM. Acuma, tu stii cum te tin buzunarele!

| peperonies a răspuns:

E ok.