| apocalipso1994 a întrebat:

Am un Laptop care dispune de 4 gb memorie ram. intrebarea este: Daca folosesc Windows Xp utilizez toata memoria RAM sau trebuie sa instalez al sistem de operare pentru a folosii in totalitate memoria RAM? Multumesc

Răspuns Câştigător
| liviuradu2 a răspuns:

Pune un Windows 7 64 bit.
Cel pe 32 nu utilizeaza toti
4 gb ram.

6 răspunsuri:
| Kattan a răspuns:

Windows XP pe 32 biti "vede" maxim 3 GB de memorie RAM.
Mai multe informatii:
http://www.mygarage.ro/altele/14921-4gb-ram-pe-windows-xp.html
http://en.wikipedia.org/wiki/3_GB_barrier

| jhonny999 a răspuns:

Consumul de memorie Ram creste in raport cu nr de aplicatii instalate, si consum de resurse pe care le au aplicatile respective.

| K0sti a răspuns:

Orice versiune pe 32 de biti vede maxim 3 giga de memorie. Daca vrei sa-ti vada toata memoria pui versiune pe 64 de biti, cu ajunsurile si neajunsurile ei.

| myruna2012 a răspuns:

Daca o sa ai windows xp professional e foarte bun ram-ul, e chiar foarte bun,
Daca vrei e mai bun windows 7
UTILIZEZI MAI PUTIN! 2 GB!

Iti zic din propria experienta!

Fundita?

| ferry2323 a răspuns:

Pentru a putea folosii toti 4 gb este necesar o versiune de windows xp pe 64 Biti.

| elenutza12 a răspuns:

Trebuie sa instalezi alt sistem de operare. funda?