| BoneShiver a întrebat:

Am un laptop cu placa video dedicata (nVIDIA gtx 965m). Din pacate, bateria rezista foarte putin. Este o idee buna sa folosesc procesorul (i7-4720hq) pentru display cand sunt pe baterie?

Evident, pentru lucru / vazut filme, pe baterie, nu jocuri sau aplicatii care necesita putere GPU.

8 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

"logic". Poti spune orice, oricine poate spune orice despre asta: Placa video integrata, pe partea de filmulete, la multe procesoare ruleaza mult mai bine decat una dedicata (depinde de ce comparam; dar in majoritatea cazurilor asa e). Pe scurt, poti, si e ok.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Stii ca pentru asta ti se poate bloca sau sterge contul?

| RAY a răspuns:

Poate vrei sa spui placa video interna care si asa se floseste mereu, doar cand intra cea externa in schema se activeaza, jocuri, pograme

| sierra1 a răspuns:

Economisești ceva energie, laptopul e pornit așa, mai mult timp

| Zaygon a răspuns:

Intrebarea ta nu are sens. Foloseste laptopul cu alimentarea ca un desktop.

| BoneShiver explică (pentru Zaygon):

Cred ca ai inteles gresit problema. Intel Graphics consuma mai putina energie comparativ cu Nvidia. Majoritatea laptopurilor care se lauda cu n ore de autonomie pe baterie folosesc Intel Graphics pentru Desktop (si Nvidia pentru aplicatii care cer, dupa caz). "Problema" mea ar fi faptul ca la majoritatea laptopurilor de acest gen, driver-ul Nvidia se instala in paralel cu cel de la Intel. In cazul meu, cel Nvidia il inlocuieste total pe cel Intel, fiind folosit pentru tot ce inseamna display.

As vrea sa stiu daca merita sa (incerc cel putin) sa instalez Intel Graphics in paralel, sa il setez ca default pentru display. Oare diferenta este notabila? (macar 2-3 ore in plus?) Exista vreun risc?

| BoneShiver explică (pentru BoneShiver):

Pardon, nu driver-ul consuma energia, ci procesorul. Ai inteles ideea: Display manageriat de CPU - economie energie, putere slaba
Display manageriat de GPU - consum mare, putere ridicata

| Zaygon a răspuns (pentru BoneShiver):

Asta e ciudat pentru ca driverul de la placa video integrata ar trebui sa se instaleze, asta daca si windowsul e calumea