| TeoCata1804 a întrebat:

Am un laptop si am o intrebare:cand ma joc pe el il tin la incarcat deoarece jocurile ruleaza mai bine.Afecteaza in vreun fel durata de viata a bateriei? Multumesc!

Răspuns Câştigător
| One25 a răspuns:

Bateria dupa ce se incarca nu mai este alimentata, exista un circuit care gestioneaza bateria si comutarea alimentarii. Tine-o linistit la locul ei, ai mai multe sanse sa strici contactele tot scotand-o si bagand-o si in plus daca se intrerupe curentul ti se pot corupe fisierele deschise.

6 răspunsuri:
| NVRE a răspuns:

Eu am laptopul de vreo 3-4 ani in continuu in proza deci nu cred ca poate sa iti afecteze.Dar pentru orice eventualitate tine-l in priza doar cand te joci.

| oParadox a răspuns:

Normal ca afecteaza, in primul rand nu o sa mai tina atat de mult bateria. Cel mai bine ar fi sa ii scoti bateria cat timp te joci, daca se poate desigur

| Bondarel99 a răspuns:

Si eu care credeam ca laptop-ul trebuie folosit conectat la priza nu sa il incarci si sa il descarci de 5 ori pe zi...

| GPA a răspuns:

Depinde foarte mult de baterie. Sunt software-uri onboard care optimizează în permanență bateria conectată la rețea. Nu știm exact dacă afectează sau nu afectează (trebuiesc citite specificațiile și verificată bateria).
O altă soluție, dacă vrei să n-ai dubii cum că bateria s-ar strica, o scoți și rămâi doar pe sursa de curent. Aici mergi puțin la risc, contează să te asiguri că este o sursă neîntreruptibilă de curent ca să n-ai surprize ca la o până de curent să se închide toată activitatea ta, brusc...
Mergi pe baterie conectată la rețea dacă vrei să tragi maxim din laptop.

| ziftode a răspuns:

Depinde de laptop/baterie
am vazut laptop Fujitsu care dupa 10 ani de folosire mergea bateria impecabil
si laptop Asus, de gaming, care dupa un an bateria tinea 20minute