| Annonymous96 a întrebat:

Buna,mi am comandat un Asus zenfone2 de pe eMAG si tot am auzit ca cica ar fi o problema cu durata de viata a bateriei,Vreau sa va intreb, cat timp sa l las la incarcat(formatat)?

Răspuns Câştigător
| danutzu96 a răspuns:

Bateriile li-ion sau li-polymer nu se formateaza. Se incarca pur si simplu de la prima utilizare. Adica il folosesti normal. Mitul cu formatarea a ramas de la vechile telefoane cu baterii NI-MH care intr-adevar se formatau.

1 răspuns:
| h3llboy666 a răspuns:

Nu lasa sa se descarce niciodata sub 40% si nu il incarca niciodata la maxim 100% incarcal doar 80-90%. O data la luna lasa-l sa se descarce complet si fa-i incarcarea completa.