| Tennye1 a întrebat:

Am un Lenovo G505s cu 4GB RAM, AMD A8 series 1.9 quad core si placa video dual graphic AMD Radeon 7640G + R 5 M230 Dual Graphic. Problema este urmatoarea. Citeste doar 3.21 din RAM. Ce sa-i fac? Am Windows 7 x64.

7 răspunsuri:
| Jipa95 a răspuns:

Nu vezi si tu ca ai placa video integrata? Astea nu au memoria lor proprie ( ca o placa video dedicata ), ci foloseste din memoria ram.
N-ai ce sa faci nimic regula asta se aplica tuturor sistemelor care nu au placi video dedicate.

| Tennye1 explică (pentru Jipa95):

Nu vezi ca am dual graphic? Integrata + dedicata

| Bobby711 a răspuns:

Wind pe 32 bits nu poate duce decat 3gb si ceva de ram wind 64 poate deci asta inseamna ca ai doar 3, 21 ram. pe cutie scrie ca ai 4 gb insa poate fi mai mult sau mai putin de atat eu ar fi trebuit sa am 8 gb insa am 8192 MBytes in schimb in loc de 1 tera am 931GB poate ai observat asta si la stik uri de memorie descarca speccy si vezi cat ram ai singura modalitate de a avea mai multi rami e sa bagi tu.btw eu am Lenovo g510 daca te intereseaza

| Tennye1 explică (pentru Bobby711):

N-am nicidecum 3, 21. Doar atat foloseste. Am auzit ca se poate face sa ii foloseasca pe toti. D-asta va intreb.

| Bobby711 a răspuns (pentru Tennye1):

De unde sti ca nu poti avea 3, 21 ai citit pe cutie ca scrie 4? Cum am mai spus daca erai pe wind de 32 nu iti citea mai mult de 80-90% din cei 4 gb in cazul acesta da poti face ceva schimbi wind pe 64 dar deja il ai nu am auzit pe nimeni sa aiba problema ta sau de alta metoda sa poti folosi toti rami te doare mana sa descarci aplicatia sa vezi cati rami ai pe el? Sti macar unde sa te uiti? Ca poate te uiti unde iti zice cati rami ai disponibil nu cati ai in total.Gandeste asa daca ar fi alta metoda ce rost ar avea sa mai existe wind pe 64 sau mai mari? Wind iti citeste toti rami si iti spune cati ai disponibili pentru wind care il ai

| Tennye1 explică (pentru Bobby711):

Am 4 GB. Pentru ca placa integrata ia atat de aia arata 3, 21. Nu are rost sa intru in detalii, vad ca nimeni nu poate sa imi zica. Nu inteleg de ce te bagi in ceata cu windows pe 32 cand am zis ca am pe 64

| Bobby711 a răspuns (pentru Tennye1):

In primul rand nu ai inteles nimic din ce ti am explicat pana acum nu are rost sa stau sa iti explic iar reciteste ce ti am spus mai devreme nu are rost sa pierd timpul cu cineva care nu ma asculta