| theMUFASA a întrebat:

Salut! Am un monitor de la Samsung lc24rg50fqrxen, de 144hz. Il folosesc la laptop ca si un singur ecran, nu e dublu. Doar ca am o mica problema, in jocuri se misca bine, dar cateodata si in jocuri dar mai mult asa basic, pe yt, in browsere, chiar si in meniu, oriunde, se misca in lag. Il folosesc la un Lenovo Legion Y720 (gtx 1060 6GB 16GB RAM I7 7700HQ) Folosesc cablul hdmi pe care l-am primit in cutie, face asa si la hdmi 1 si 2. Stie cineva cum as putea rezolva problema?

Răspuns Câştigător
| Ionut_Sur_1987 a răspuns:

Asigurați-vă că aveți instalată cea mai recentă versiune de driver pentru placa grafică. Acest lucru poate ajuta la îmbunătățirea performanțelor și poate reduce întârzierea în jocuri și alte aplicații.

Verificați setările de actualizare ale monitorului și asigurați-vă că acestea sunt setate la o frecvență de actualizare de 144 Hz.

Verificați dacă aveți vreun program care rulează în fundal și care poate fi responsabil pentru întârzierea/lag-ul pe care îl observați. Închideți orice program care nu este necesar pentru a vedea dacă acest lucru ajută la îmbunătățirea performanțelor.

Verificați conexiunea la internet și viteza de transfer. Dacă aveți o conexiune lentă la internet, acest lucru poate avea un impact negativ asupra performanțelor în anumite aplicații, cum ar fi jocurile online sau streaming-ul video.

Verificați dacă sistemul de operare este actualizat la ultima versiune disponibilă. Acest lucru poate ajuta la îmbunătățirea performanțelor și poate rezolva anumite probleme deîntârziere/lag care pot apărea din cauza unor bug-uri sau probleme de compatibilitate.

Asigurați-vă că laptop-ul și monitorul sunt conectate la aceeași sursă de energie și că ambele dispozitive sunt alimentate corect. O alimentare instabilă poate avea un impact negativ asupra performanțelor și poate cauza întârziere/lag în anumite aplicații.

Verificați dacă laptop-ul are suficientă memorie RAM și spațiu liber pe disc. Dacă laptop-ul are prea puțină memorie RAM sau spațiu liber pe disc, acest lucru poate avea un impact negativ asupra performanțelor și poate cauza întârziere/lag în anumite aplicații.

Încercați să resetați setările de fabrică ale monitorului și laptop-ului și să le reconfigurați din nou. Acest lucru poate ajuta la rezolvarea oricăror probleme de configurare care pot cauza întârziere/lag.

Dacă aveți mai multe monitoare conectate la laptop, încercați să le deconectați pe toate, cu excepția monitorului pe care îl utilizați, pentru a vedea dacă aceasta ajută la îmbunătățirea performanțelor.

1 răspuns:
Bula
| Bula a răspuns:

Da.
Te uiti paralel pe ambele monitoare.
Daca si pe monitorul laptop-ului imaginea se misca cu lag, atunci problema e din laptop sau din conexiunea de internet.
Daca lag-u este doar pe monitorul exterior (pe montorul laptop-ului nu face lag), atunci problema este din cablu sau din moniitorul extern.