| nuamnume4142 a întrebat:

Salut,am un pc 2060 oc edition, i7 10700kf dar am o mica problema, am bagat niste moduri pe gta 5 iar eu mai mereu am 65-70 grade pe gta, o sa am probleme daca il tin asa?

Răspuns Câştigător
| colosseum1337 a răspuns:

Nu o sa ai nicio problema, e normal ca la diverse jocuri/programe de benchmark sa aiba 65-70 sau chiar peste 70 de grade happy

| nuamnume4142 explică (pentru colosseum1337):

Chiar daca pc-ul este foarte cald? adica tot pc-ul, prima data cand tot pc-ul chiar se simte atat de cald peste tot.(ps eu stau mai multe pe aceste jocuri)

| colosseum1337 a răspuns (pentru nuamnume4142):

Eu as recomanda sa iei o mica pauza de 15-30 de minute de la PC cand aceasta problema intervine. Dupa poti sa iti continui treaba, daca chiar crezi ca PC-ul se incalzeste peste 80 de grade atunci va trebui sa l duci la service.

| Wr3nch a răspuns (pentru nuamnume4142):

Pune niste bani deoparte si cumpara niste ventilatoare mai bune si rezolvi

| nuamnume4142 explică (pentru Wr3nch):

Da dar pierd garantia de pc.

| Wr3nch a răspuns (pentru nuamnume4142):

Daca folosesti service-ul autorizat de firma de unde ai luat pc-ul nu pierzi nimic. Ca ei au voie sa il desfaca.

8 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Cu ce citesti temperatura?

Foloseste Core-Temp sau GPU-Z (indica atat temperatura placii video cat si a procesorului (dar scoate ultima versiune de pe site-ul ofical ).
Sau HWinfo

https://www.hwinfo.com/download/

https://www.techpowerup.com/gpuz/

https://www.alcpu.com/CoreTemp/

(La CoreTemp da click pe More Downloads si scoate versiunea pe 64 biti. Daca scoti de sus, vine la pachet cu un software inutil
(nu e virus, e doar un soft aditional ce vine inclus in kitul de instalare ca "adware").

Cat timp sta sub 80-85 grade, nu se va intampla nimic cu el.

Insa ca idee, ce cooler folosesti?

Carcasa are mesh in fata si sus? (o carcasa prost aleasa iti poate creste temperaturile chiar si cu 10 grade uneori)

| nuamnume4142 explică (pentru NLS):

Https://altex.ro/......RSTYLEV77/ asta e pc-ul meu doar ca e cu 36 gb 2060 oc edition si i7-10700kf

| NLS a răspuns (pentru nuamnume4142):

Foloseste HWinfo sau... GPU-Z in timp ce te joci, si inregistreaza fisiere log din ele, sa poti citi rezultatele la final, dupa cateva ore de gaming.
Daca valorile pe care le vezi in fisierul log pentru cele 2 temperaturi nu trec de 70, nu trebuie sa faci deocamdata nimic suplimentar.

Si da, cand e nevoie (trece de 82 grade,) e bine sa adaugi ventilatoare mai puternice (de la brandurile beQuiet sau Noctua, dar recomand BeQuiet, 1600-1800 rpm... ).