| SkenWell a întrebat:

Am un pc mai vechi care are un processor mai vechi i3 4160 si 6 gb de ram, placa video Gt 730 2GB as vrea sa ii inlocuiesc placa video cu alta si sa ii pun inca 2 GB de ram ce placa video ar merge bine?

9 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Un GTX 750 Ti gasesti la mina a doua la pret ok. Eventual un 960, chiar. Eu am un i3 2120 si gtx 750 Ti si se inteleg de minune (bine, am si 8 GB RAM si SSD - daca nu ai SSD, ti-as recomanda mai degraba un SSD in loc de +2 GB RAM).

| NLS a răspuns:

Ai 3 placute de RAM momentan?
Atunci da, ar fi o chestie sa cumperi o placa de 2GB cu aceeasi latenta si voltaj! (si preferabil frecventa)
Daca ai una de 4GB si una de 2, vinde placuta de 2 si cumpara una de 4GB (firma nu conteaza, dar sa fie aceeasi generatie de ram, sa aiba latenta si voltaj identic, si frecventa la fel sau eventual urmatoarea valoare apropiata pe care o gasesti.)

Ca placa video, un GTX 1050 ar fi de preferat, daca ai sursa decenta, si nu vreo pocnitoare.

| SkenWell explică (pentru NLS):

Sa mai iau Gt 730 2gb sau 1050?

| NLS a răspuns (pentru SkenWell):

Pai parca ziceai în enunț ca ai 730 și vrei sa o schimbi.
Cel mai bine s ar potrivi gtx 960, sau dacă ai bani, 1050.

| SkenWell explică (pentru NLS):

Ziceam daca ar fuunctiona in SLI inca un Gt 730 2Gb practic aceeasi placa video.Dar mai bine iau un 1050 si cu 8 Gb de ram, ar trebui sa functioneze Cs Go macar peste 140 fps constant.

| NLS a răspuns (pentru SkenWell):

Nici o placa din seria GT nu suporta SLI.
Si in nici un caz 730
Nici macar nu au conector.

Daca prin absurd ar suporta, ai castiga vreo 3-max 4 frame-uri, ceea ce nu justifica cheltuiala.

Cu procesorul acela, ai face treaba fie cu o GTX 960 de 4GB, fie cu o GTX 1050.
Sau cu o GTX 770 4GB, daca gasesti ceva neforjat si la pret bun.

| SkenWell explică (pentru NLS):

Am găsit o placa Video destul de ieftină https://www.pcgarage.ro/......-128-bit/.

| NLS a răspuns (pentru SkenWell):

Da, asa ceva.
Și palit sau zotac merg, dar fie sunt mai gălăgioase, fie riști sa se defecteze mai repede.

| SkenWell explică (pentru NLS):

Asta am văzut că are frecvențele mai ridicate.