| Pietricel a întrebat:

Am un pc nou, nu are nici o luna de cand e cumparat. Am pe el instalat windows 7 home poremium pe 32 biti cu licenta. As vrea sa pun pe el un windows 10 de pe net. Ce imi recomandati? Sa raman la 7 sau sa fac upgrade la 10?

17 răspunsuri:
| octav005 a răspuns:

Eu iti recomand sa iti instalezi windows 7 versiunea de 64 biti, eu pe asta o folosesc si este foarte buna. depinde si ce memorie ram ai la pc

| LinxCont a răspuns:

Daca pc-ul e nou, e foarte posibil ca pe site-ul producatorului sa existe drivere bune pentru windows 10 si deci sunt sanse ca windows-ul 10 sa mearga bine.
Daca nu e o problema reinstalarea windows-ului in cazul in care nu iti va placea w10, atunci nu e rau sa faci un upgrade.
Daca ai w7 /32 si faci upgrade la w10/32biti, pc-ul va primi licenta pentru w10 si pe 32 si pe 64 biti si oricand vei instala direct un windows 10 pe acest pc, acest windows 10 nou instalat se va activa automat cand pc-ul e conectat la internet.

Cum as face eu:
1 - fac update la w10/32 si primesc licenta
2 - instalez din nou w7 in locul lui w10
3 - mai fac o partitie si instalez din nou w10 in dual boot (pe 32 sau pe 64 dupa dorinta, dar direct, nu in mod upgrade)
(partitiile cu windows le-as face in jur de 100GB fiecare) Windows-ul pe 64 are avantajul ca foloseste toate memoria ram, nu numai 3.5GB si in plus sunt si aplicatii care merg numai pe 64 biti, deci nu e rau de instalat si un windows pe 64 biti.

In felul asta voi avea pe pc atat w7 cat si w10 si la pornire pot alege ce vreau, ori w7, ori w10.

| iwefgOficiall a răspuns (pentru LinxCont):

Daca dai upgrade la windows 10 el face o partitie gen mbr si pe urma nu poti sa bagi anapoi windows 7 decat sa stergi partitia cu un alt calculator si sa instalezi windows 7 eu sunt patit nu merge windows 7 peste windows 10.

| LinxCont a răspuns (pentru iwefgOficiall):

E bine de stiut ca se poate intampla si asa ceva. Eu n-am avut niciodata problema asta nici pe laptop nici pe calculator. Chiar acum am probat si in oracle virtual box sa bag w7/32 peste w10/64 si nu am intampinat nici o problema. Cred ca problema tine si de bios si de modul in care a fost instalat w7 care a fost upgradat.

| Stefancalin1997 a răspuns:

32 bit undeva la 2 gb de ram, nu recomand.

| Pietricel explică (pentru Stefancalin1997):

Pai am 4 lol

| Stefancalin1997 a răspuns (pentru Pietricel):

Pai si ce cauta 32 de bit pe 4gb de ram, esti boamba?

| Speed99 a răspuns (pentru Stefancalin1997):

Se pare ca tu esti "boamba". Poate sa aiba si 8GB de RAM, dar daca are procesor 86x-based, nu poate duce decat sisteme de operare de 32bit.

| Stefancalin1997 a răspuns (pentru Speed99):

Pai si daca nu are te-ai gandit ba cacatule?

| Pietricel explică (pentru Speed99):

Procesure e un i3 4170, deci e pentru x64

| Pietricel explică (pentru Stefancalin1997):

Si vorbeste dracu normal. Ca nu te-am injurat.

| Pietricel explică (pentru Stefancalin1997):

Indiferent daca ma injuri pe mine sau pe Ignorancels

| Speed99 a răspuns (pentru Stefancalin1997):

Pai asta incercam sa iti explic, da' se pare ca atunci cand te enervezi dai shut down la orice fel de logica.

Nu avea nici un rost sa aduci memoria RAM in discutia asta, pentru ca nu are nici o relevanta memoria respectiva cu versiunea de Windows. Singurul lucru care conteaza e procesorul, care trebuie sa suporte x64.

Ti-am spus ca pot sa imi instalez si acum 16GB de RAM in PC, si daca eu tot am procesor x86-based, tot nu o sa faca nici o diferenta. Tot nu o sa imi duca un Windows pe 64bit.

Sper ca te-am mai luminat putin, ca se pare ca atunci cand sunt scurt si la obiect te pierzi in cuvinte si intelegi fix nul din ce am zis.

| Stefancalin1997 a răspuns (pentru Speed99):

Boss versiunea de 32 bit vede numai 3 gb de ram, 3, 3 am impresia, el ce cauta cu windows de 32 bit pe cpu de 64? Ii merge da cu ramul cum ramane? Vezi ca esti prost...

| Pietricel explică (pentru Stefancalin1997):

Asta il aveam cumparat acum mai mult timp.

| Pietricel explică:

Nu-s criminal sau ceva. xD

| Moon1997 a răspuns:

Recomand sa ramai la 7...am facut greseala sa ma dau si eu mai departe cu windows 10 smecherii si toate cele si laptopul meu de 700 euro megrge ca o rabla cu acest window.o sa imi reinstalez 7. Multa bafta