| anonim_4396 a întrebat:

Am un procesor amd phenom x2 550 si l-am delocat intr-un phenom x4 b50. Dar, este o problema, dupa vreo 10 minute imi inchide calculatorul. Stie cineva cum ii pot face setarile din bios ca sa mearga toate cele 4 nuclee? placa de baza este un asrock n-68-cs-ucc cu 8gb ram ddr3. Cum pot face setarile corecte din bios? Am incercat sa maresc voltajul, dar in zadar... Multumesc anticipat!

3 răspunsuri:
| Quazar a răspuns:

Salut, in bios nu ai ce face, problema e ca nu ai pus suficienta/deloc, pasta termoconductoare, se incinge prea tare si pentru a nu se arte, iti inchide sistemul, deci pune pasta pe procesor si-ti va merge. tongue

| mitza1234 a răspuns (pentru Quazar):

Pasta termoconductoare are destula. Coolerul nu este cel stock, este unul superior (deepcool ice edge mini fs v2.0), iar pasta termoconductoare este cea de pe cooler. Temperatura procesorului in idle este 40 de grade. Astept alt raspuns. Mersi oricum.

| mitza1234 a răspuns (pentru mitza1234):

Rectific, temperatura procesorului in idle este de 37 de grade.