| Reddfox a întrebat:

Am un router de la Telekom cu un abonament de 150Mbps. Problema e ca pe telefon prind doar 2-3mbps cand sunt la 5-10 metri de router. Ce sa fac?

Răspuns Câştigător
| MajorKing a răspuns:

Boss eu cred ca ar trebuie să îți iei un router wi fi mai bun pentru ca alea care ți le dau ei nu sunt bune, încearcă să te conectezi cu alt telfon și vezi dacă merge tot așa, dacă merge tot așa e routeru de vină și nu ai ce face

10 răspunsuri:
| BMicha3l a răspuns:

Nu vei avea niciodata viteza de 150Mbp/s. Si eu aveam net de la akta cu 50Mbp/s, dar descarcam si incarcam cu o viteza reala de 5-7 Mbp/s. Bafta!

| Reddfox explică (pentru BMicha3l):

Stiu ca nu voi atinge viteza maxima, dar un prieten de al meu cu acelasi fel de abonament, foloseste un router tp-link si are 10-20/mbps, pe cand eu, cu routerul de la Telekom am 2-3/mbps...

| BMicha3l a răspuns (pentru Reddfox):

Conteaza si ce fel de laptop ai cat de bun este. Daca aveti pc-urile asemanatoare. Contacteaza-i pe cei de la Telekom. Intra pe site-ul lor si cauta un numar de contact si or sa-ti spuna ei mai multe detalii. Cu mai multe de atat nu te pot ajuta. Doar ei te pot ajuta. Pentru asta sunt platit. Bafta!

Bula
| Bula a răspuns:

Abonamentul este "PANA LA 150Mbps", care poate fi chiar si 0.
Moasoara viteza prin cablu conectat la router, respectiv la o distanta de 1m in cazul wi-fi.
Daca vitezele raman in continuare sub 10Mbps, atuncifa reclmatie la furnizorul de internet.

| MajorKing a răspuns:

1 în cele mai multe cazuri depinde de router-ul wifi câtă putere transmite
2 obiectu cu care te conectezi telefon pc etc, eu personal am atins o viteză de download de 18 mp/s pe wifi reală si de 14 mp/s cu date mobile pe un wuawei p9 2017
3 depinde de pe ce site descarci că nu toate serverele au o viteză bună de descărcare cele mai bune servere le are magazin play pe tel
4 depinde de furnizorul de net plus cât de aglomerată e rețeaua

| Reddfox explică (pentru MajorKing):

Pe p10 lite (telefonul meu) prind 2mbps (3 in cel mai bun caz)

| Reddfox explică (pentru MajorKing):

Asa e pe toate device-urile din casa. Cred ca o sa-l schimb.

| MajorKing a răspuns (pentru Reddfox):

Te sfătuiesc un tp link cam alea sunt cele mai bune raport preț - calitate

| Reddfox explică (pentru MajorKing):

Chiar pe asta voiam sa merg. Ce spui despre acesta: https://altex.ro/......-albastru/ Avand in vedere ca abonamentul este de pana la 150/mbps nu am nevoie de ceva foarte wow.

| MajorKing a răspuns (pentru Reddfox):

Poți să îl comanzi liniștit merită!