| DeacuGeoegiescu a întrebat:

Sal TPU in urma cu cateva zile mi-am achizitionat o tableta Myria Cozy,dar am observat ca nu-mi merge wifi-u foarte bine, iar daca stau langa router imi merge perfect, dar daca ma dau la 5 metri de el nu mi mai merge, iar la 10 nici nu mai prind conexiunea wifi si cu alt telefon imi merge de la 30 de metri, o fi vreo problema din fabrica, exista vreo solutie s-o repar?

Răspuns Câştigător
| octav005 a răspuns:

Poate este mai slaba la conexiune wi-fi.
fiecare device suporta o anumita conexiune wi-fi.
de exemplu Samsung galaxy s5 are WLAN Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, adica banda de 2, 5 si 5 ghz.

ce model de router ai tu? poate routerul tau suporta doar banda wi-fi a/b/g care este mult mai slaba ca cea n/ ac

daca telefonul suporta banda a/b/g/n.ac. si routerul are acelasi caracteristici. normal ca va merge mai bine si la o distanta mai mare.
tableta poate are doar banda a/b/g se va conecta la o distanta mai mica.

2 răspunsuri:
| ML_Cristian_2002 a răspuns:

Este de la tableta, eu iti recomand sa te duci pur si simplu sa ti-o repari, si-i spui doamnei/domnului ce problema ai. Sigur vor gasi o solutie sa ti-o repare, pentru ca e de la tableta, router-ul nu are nimic, daca ai zis ca prinzi si de la 30 m cu telefonul. Bafta!

| Bera_Horatiu_1984 a răspuns:

Aceeasi problema o am si eu cu genul asta de tableta. Clar tableta e de vina, sunt curios daca se poate schimba ceva la ea.