| plasmaticus a întrebat:

Salut,

Am un sistem de operare care merge din ce in ce mai incet.
Ma intereseaza sa instalez pe o alta partitie sistemul de operare cu programele avand setarile actuale.
Ce soft recomandati pentru asta?

Multumesc

4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"Am un sistem de operare "

adică ce ai?

| plasmaticus explică (pentru sierra1):

Windows, by default. 7 in particular.

| sierra1 a răspuns (pentru plasmaticus):

Te exprimi foarte alambicat. De fapt ce vrei să faci?

| PainTech a răspuns:

Reinstaleaza sistemul de operare, clean install.

Ce e mai important? Cateva minute acum pierdute refacand setarile sau cateva minute pierdute in fiecare zi ca nu se misca hârbu?

Ceea ce vrei tu sa faci ( sa instalezi pe alta partitie ca apoi sa muti programele cu tot cu setari ) nu o sa functioneze din mai multe motive ( programele nu sunt portabile, setarile de la versiunile noi ale programelor poate nu sunt compatibile cu cele vechi daca vrei sa le instalezi si sa "muti setarile", trebuie sa cauti versiunea exacta, pierzi timp cautand pe google de ce nu merge, setarile nu se afla in acelasi loc la toate programele, probleme cu registrii, etc.). Te complici. Nu exista soft care sa mute doar ce e bun fara sa mute si "gunoiul" facut de aplicatii si componente windows din cauza carora se misca greu PC-ul
Iar daca faci o clonare o sa se miste la fel de prost, nu rezolvi absolut nimic, doar ca ai windows pe alta partitie...