| SonicAndrei a întrebat:

Ce informații îmi puteți da despre sistemul de operare de la Apple?
Știu că OS X Mountain Lion e cel mai bun sistem de operare din lume, dar chiar așa e? Cum stă la capitolul „compatibilitate" cu toate programele? Pe majoritatea programelor, la cerințe de sistem, nu apare acest sistem de operare. OK, eu cred că dacă pun un joc pe el merge, dar toate programele merg?

13 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu exista cel mai bun sistem de operare din lume. Fiecare niste de operare are bunele si relele sale. Linxu ul este folosit pe servere, windows ul pentru utilizatorii de zi cu zi, mac ul pentru producele Apple samd.

linuxul ocupa resurse putine dar nu poti rula jocuri. Windows ul ruleaza jocuri dar ai nevoie de pc uri mai performante samd

| SonicAndrei explică (pentru suntserios):

OK, dar eu am întrebat cum stă OS X Mountain Lion cu compatibilitatea. Pot pune orice program și joc pe el la fel ca pe Windows?

| CinevaNou a răspuns:

Cine zice ca e "cel mai bun sistem de operare din lume"?
E pe naiba, sistem pentru hipsteri si habarnisti. Nu apare la cerinte de sistem pentru ca sunt mai multe jocuri care merg pe linux decat pe osx, nu se oboseste nimeni de el.
Daca vrei sa faci ceva pe un mac trebuie sa instalezi windows in paralel cu osx, si iti garantez ca mai mult o sa stai pe windows. Deci ai platit dublu degeaba pe un mac.

| SonicAndrei explică (pentru CinevaNou):

Cei de la Apple zic asta, nu eu. Pot pune un joc pe OS X la fel ca pe Windows?

| CinevaNou a răspuns (pentru SonicAndrei):

Pe osx poti instala jocuri care merg doar pe osx(foarte putine)!
Daca vrei sa rulezi jocuri de windows, trebuie sa instalezi windows, deci renunti la osx si ai dat banii degeaba pe un macbook(care practic devine un laptop ca oricare altul, doar ca extrem de scump pentru componentele slabe din el).

| SonicAndrei explică (pentru CinevaNou):

OK...

Dar „extrem de scump pentru componentele slabe din el"? Știu că e scump, dar componentele sunt foarte bune : http://www.apple.com/ro/macbook-air/.

Procesorul e foarte bun (cred că acesta i5) și, deși placa video e integrată, duce orice joc pe maxim. Cum adică e slab? OK, poate ai folosit un laptop mai vechi Apple, dar cele noi sunt foarte bune.

| CinevaNou a răspuns (pentru SonicAndrei):

De exemplu:
macbook cu configuratia x=4000euro
laptop cu aceleasi configuratie sau chiar mai bun=2-3000euro
Componentele de la Apple sunt suprataxate, nu ca ar avea ceva special fata de celelalte. Tu nu faci decat sa platesti greu imaginea care si-au creat-o Apple si osx-ul.

| 0x11111051 a răspuns:

"cel mai bun sistem din lume"?

Fa un bine! Sinucidete!

| dustfeather a răspuns (pentru 0x11111051):

Subscriu

| SonicAndrei explică (pentru 0x11111051):

Ce păcat că nu știi să scrii corect...

http://www.apple.com/ro/osx/

Nu am spus sigur că e. De aceea întreb.

| SonicAndrei explică (pentru dustfeather):

O propoziție, te rog... O părere despre OS X Mountain Lion?

| 0x11111051 a răspuns (pentru SonicAndrei):

Mie imi e pohui! Mesajul l-ai inteles? L-ai inteles. Gata.

| perladunarii a răspuns:

Salut
daca cauti un sistem de operare pentru jocuri, atunci treci pe windows, dar daca cauti ceva pentru navigare pentru job sau orice altceva, atunci cu toata increderea iti recomand OS! Nu stiu cati dintre voi ati avut ocazia sa butonati o perioada mai lunga(nu 10 min la un showroom... si vai nu imi place)! Se misca incredibil de bine si toate raspund asa fluid incat o sa zici ca nu e posibil sa mearga asa, pentru ca ne-am obisnuit cu windows care pentru a rula bine trebuie sa ai o configuratie de nava spatiala! Asa ca daca ai bani de Apple, ia-ti linistit!