| Sebimiha a întrebat:

Am un Smart TV și nu are bass mai deloc.
Ce pot face?

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Pe televizor ai o mufa jack de 3.5mm pentru iesire sunet.
In functie de modelul televizorului, la aceea mufa se pot conecta doua boxe de difuzoare pasive (fara amplificator), de 8 ohmi, minim 6W, cu diagonala difuzoarelor cat mai mare. Este preferabil ca boxele sa fie tip bass-reflex, adica cu gaura suplimentara pentru sunetele joase.

Daca doresti volum mai mare, atunci se poate conecta un amplificator de sunet si boxe adecvate.

| DenisIonut01 a răspuns:

Ai putea incerca sa intri la setari audio si sa personalizezi regland primele 2 linii mai sus (alea de obicei sunt de bass) asta ajuta putin, dar mai mult va trebui sa iei un soundbar sau ceva boxe separat

| sierra1 a răspuns:

Conecteză-i un home cinema

| PainTech a răspuns:

La Smart TV nu poti avea pretentie de bass. E mult prea subtire. Motiv pentru care e recomandat sa cumperi un sistem dedicat pentru partea de audio.

| Sebimiha explică (pentru PainTech):

Merge băgat un sistem 5.1 Serioux?

| PainTech a răspuns (pentru Sebimiha):

Depinde de ieșirile televizorului. In general da, este posibil.

| MadalinG99 a răspuns:

Este televizor nu home cinema, cumpara-i un soundbar.

| Illuminati2016 a răspuns:

De pe difuzoarele acelea nu ai cum sa ai bass trebuie macar un subwoofer dedicat de 5" sau mai mare