| GPA a întrebat:

Am urmatoarea problema cu un laptop destul de vechi. Detin un HP Pavilion DV 9700 cu o placa video dedicata : Nvidia GeForce 8600M GS (512 mb)/128 b.

Sunt foarte sigur ca problema pe care o am este in mod cert produsa de catre placa video.

Sa-ncepem cu inceputul...; totul a mers perfect acum 2 saptamani, pot spune ca laptop-ul functiona excelent. Am redesfacut capacul laptop-ului de la slot-ul HDD pentru o verificare. Facand asta, am observat ca pinii de la HDD nu erau infipti cum trebuie in acel adaptor de pe placa de baza si-am fost nevoit sa-mi infing hard-ul pana la capat, impingand de el spre acel slot. Am taiat capetele slot-ului pentru a incapea hard-ul suficient, pentru a nu ramane spatiu. Cand am facut asta cu cater-ul, tin sa precizez ca am apasat pe placa de baza, pe acel slot. Dupa ce am rezolvat cu hard-ul, am intrat in bios sa-l verific. Doar ca spre mirarea mea, am observat dungi de culoare maronie pe tot ecranul. Asta m-a convins ca am distrus placa video. Am presat si-am produs o fisura, cred...
In Windows, de asemenea, driver-ul placii nu mai functioneaza, este instalat, dar inactiv. Este ca si cand n-ar vedea placa video. Driver-ul este actualizat, componentele sunt la zi, dar placa video este dezactivata.

Se mai poate rezolva? N-are treaba cu Windows-ul.
Adineaori am citit si-am urmarit o problema asemanatoare. Se poate remedia situatia prin utilizarea unui "feon termic" pe placa video sau ceva asemanator.

Riscurile sunt mari. Credeti ca ar trebui sa renunt la acest laptop? Eventual sa-l folosesc pentru alte sarcini, precum Youtube si navigare. Gaming si editare photo/video/audio in niciun caz! Merge destul de greu fara grafica dedicata. Se observa sacadarile in Windows, mai ales la deschiderea ferestrelor. Consumul de procese video este destul de mare! Fara grafica dedicata, laptop-ul asta este practic inutilizabil. Cum am spus, rulare decenta doar pentru navigare.

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Du l la service sa nu faci vreo prostie mai mare.