| 12345Anonim a întrebat:

Am vrut sa instalez un nou windows pe calculator.Dar nu mi-a iesit.Acum cand vreau sa intru pe PC...imi da o eroare.Nu stiu ce sa fac! Ajutor! Oare sunt niste virusi? Cum pot sa fac totul sa revina la normal, dar ca fisierele mele sa ramana neatinse? Va rog mult de tot! Sunt disperata!

8 răspunsuri:
neluL
| neluL a răspuns:

Ce eroare iti da? Cand apare eroarea?

| 12345Anonim explică (pentru neluL):

Atunci cand se incarca Windows-ul

| neluL a răspuns (pentru 12345Anonim):

Si...ce eroare iti da, ce scrie in ea?

| RAY a răspuns:

Trebuie sa ai un windows compatibil cu biosul tau sa windowsul sa fie bootabil adica biosul sal vada si el, pentru asta intri in bios dai ca prime device cd rom si apoi bagi cd ul in pc si astepti isi va aparea ca buteaza si dai ok, daca vrei til instalez eu

| neutrino a răspuns:

Singura varianta este ca chemi un prieten care se pricepe sa instaleze un sistem de operare.

| mont a răspuns:

Daca ai formatat deja hard-ul atunci nu prea mai ai ce face ca sa revina la normal, trebuie sa instalezi de la 0 un windows functional si compatibil.

| valentin75 a răspuns:

In primul rand deschide carcasa computerului, sa fie scos din priza. Scoate bateria de bios timp de 20 minute. Sa nu fie legat computerul la internet, scoate reteaua! Dupa 20 de minute poti pune bateria la loc. Scoate si memoriile cat timp ai scos bateria de la bios! Dupa ce montezi bateria si memoriile pornesti computerul. Intri in bios si alegi ca first boot sa fie dvd-ul sau cd-ul! Restart, introduci cd-ul cu windows ( sa fie bootabil). De acolo te descurci usor. Ti-ar fi util si un Hirens Boot CD - pentru formatare, pe care sa-l pornesti inainte sa instalezi windows-ul. Atentie, cd-ul are multe chestii pe el, ai mare grija! Sper sa-ti mearga. Daca nu merge, da un semn cu ce simptome are! Da, bafta!

| raresandrey a răspuns:

Incearca cu Recovery, daca ai Windows7. Contol Panel - Action Center