| mikey02 a întrebat:

Am windows 10 si am uitat parola de conectare la contul local. Pe langa parola mai am un pin si numai cu el pot intra in laptop. Cum as putea sa resetez parola fara sa fiu nevoit sa reinstalez windowsul?

6 răspunsuri:
| Bizon95 a răspuns:

CA DE OBICEI, ABUZEZI de google pana vai mama lui:
Https://www.google.com/search?q=recover+windows+10+password
romana dar cu mai putine rezultate:
https://www.google.com/search?q=cum+sa+recuperezi+parola+de+windows+10

| GPA a răspuns:

#Repost

Totul se poate rezolva cu un stick bootabil de Windows sau un DVD bootabil (metoda cea mai simplă din punctul meu de vedere).
Introduci stick-ul sau dvd-ul în unitate, selectezi să booteze de pe stick/dvd (f8/f12) pentru boot option.
După aceea, se va deschide kit-ul de Windows. Apasă shift+F10 și scrie notepad (în CMD).
În colț stânga sus din notepad selectezi "open" ->computer-> (disk-ul cu Windows-ul, poate să fie c/e/x orice altceva in funcție de numărul de partiții) ->Windows -> system32. Selectezi pe All files (partea dreaptă File name). Caută acum în bara de search din fereastră, "CMD".
După ce l-ai găsit, apeși shift+click dreapta pe "CMD" unde selectezi "Copy as path".

Shift+F10 și scrie : copy "paste la calea pe care ai copiat-o în clipboard".

Tot în System 32 unde ai fost, caută la search sethc.
Shift+click dreapta pe el -> copy as path.

Te întorci la linia de comandă pe care ai deschis-o și vei pasta ce ai copiat în clipboard (calea adică).

Exemplu doar : https://imgur.com/a/5Wym0IF

P.S : La pornirea Windows-ului, apasă tasta shift de 10 ori și scrie în CMD : net user "numele" "parola"

| costiceacristian200 a răspuns:

Poți să rezolvi problema cu un usb sau cu un dvd!

| costiceacristian200 a răspuns:

Reinstalează-l cu un stick sau cu un dvd!

| Fisticel a răspuns:

Înainte să scrii parola îți scrie acolo jos forgot password. Apeși acolo și cred că de acolo te descurci.

| mikey02 explică:

Am rezolvat. Am deschis CMD din din start si am scris ceva cu net user si alta parola si a mers