| alexronaldo77fde a întrebat:

Am Windows 10 si ieri mi s-a instalat alta versiune (si-a dat update singur). Ce as putea face sa revin la versiunea pe care o aveam înainte? (Pentru ca acum laptopul se in chide foarte greu, cam in 5 minute) DAU FUNDA!

Răspuns Câştigător
| Gabriel9707 a răspuns:

Ghidul acesta este destul de folositor:

https://www.howtogeek.com/......indows-10/

Iti spune cum mergi inapoi la versiunea anterioara(inainte de actualizare) si iti mai arata cum sa le si stergi. Acum tu poti alege singur cevrei sa faci.

16 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Verifica dacă mai ai spațiu liber pe C.

S a făcut și la mine update ul, pe pc, și se închide normal, dar acum îmi cere sa dau end task la explorer.Exe la fiecare shut down.
O fi rămas Microsoft fără angajați capabili?

| BostanDaniel1974 a răspuns:

Centru operativ reset restaurare

| GabiDumitrescu a răspuns:

Iei si iti bagi nasul frumos in setari, stergi Windows.old.

| Xenow a răspuns:

După părerea mea să recomand să instalez Windows 7 de Aur Ce este mult mai bun ca zece chiar dacă 10 are multe sisteme și e mult mai performant am avut acest tip de vin de pe un alt pe un alt calculator Îmi dat Nu a fost deloc mulțumit Eu tot am rămas la 7 părerea parerea ta conteaza

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Xenow):

Nu bagi Windows 10 pe orice rabla de calculator din 1999.

| Gizăz a răspuns:

Se inchide greu pentru ca upgrade-urile is de rahat. De fapt e mult bloatware. Gaseste un iso cu cea mai noua versiune de 10, arde-o pe un DVD sau pune-o pe un stick, formateaza C-ul si fa o instalare pe curat. Alta varianta e sa faci aceiasi pasi, dar sa pui un 7. De update-urile de la 10 nu scapi.

Răspuns utilizator avertizat
| Gizăz a răspuns (pentru Schimbanumeurgent):

E pe naiba. Eu am un i7 i 16 gb ram ddr4. Plus ca am un SSD, nu HDD. Pe 10 mi se incarca mult mai repede decat pe 7. Problema e ca nu trebuie instalat pe orice harb. Daca ai un PC vechi, mai bine ramai la 7. 10le se misca excelent, problema e ca da, upgrade-urile ti-l cam umple de bloatware. Chiar daca se instaleaza cu succes. De-aia cam la jumatate de an iau ultima versiune de 10 si fac o instalare pe curat. Nu am avut probleme.

| alexronaldo77fde explică (pentru BostanDaniel1974):

Am Asus cu i5 in pnm

Răspuns utilizator avertizat
| TheRealFantasy a răspuns (pentru alexronaldo77fde):

"Asus cu i5" ))
Daca componentele sunt vechi sau slabe nu conteaza ca scrie pe el Intel Core i5, daca e un dual-core si e slab si ca alte componente hardware (procesor, placa video, hdd/sdd, etc.) atunci nu ti-as recomanda sa pastrezi windows 10.
Windows 7 sau 8.1 Pro functioneaza bine, nu am avut personal niciodata probleme cu ele si ar fi mai indicate pentru un laptop cu specificatii mai slabe, windows 10 e pentru pc-uri cu procesoare de ultima generatie (de preferat) sau tablete. laughing
Dar de, asa le place astora de la Microsoft sa vanda produsele, zic ei ca merge pe orice sistem si ca e cel mai performant si au la system requirements 1 gb ram si 1 ghz proceso si 20 gb spatiu pe HDD/SDD pentru OS... rolling on the floor

Tii asa de mult la windows 10?

| alexronaldo77fde explică (pentru TheRealFantasy):

Https://m.emag.ro/......DX7GHNBBM/ Ti se pare atat de varză? -_- (E singurul pe care îl acceptă laptopul)

| TheRealFantasy a răspuns (pentru alexronaldo77fde):

Daca laptopul mi se pare varza? Nu, nu chiar, e decent, deci nu vad de ce ar avea probleme la boot.
Daca windows-ul mi se pare atat de varza? Da. happy

Windows 10 nu supravietuieste fara update-uri constante, dupa cum ti s-a mai spus (lucru adevarat de asemenea) cei de la Microsoft au o boala sa stie tot ce fac userii lor iar cu Windows 10 au dus asta la superlativ.
Au pus atatea porcarii pe fundal incat mananca toata viata din bateria/ram-ul sistemului, nu mai zic ca fiind multe (servicii, tool-uri, de-alea de cauta daca e vreo versiune de windows sau de driver video sau ce ii arde lui, programe care se inchid dar de fapt nu se inchid, etc.) incep sa apara erori de sistem si programele functioneaza prost sau se opresc brusc. Sau cazul tau. Sau altele.
Nu vrei sa stii ce am patit eu cu windows 10 inainte laughing si era luat din "surse sigure"... oh go on

Poate ma insel eu dar asa, de curiozitate, ai incercat alt windows in afara de 10? (pe laptop-ul despre care vorbim)
Am zis daca tii la el asa mult in sensul daca il ai cumparat sau ceva, ca daca e asa... nah tot merita sa il schimbi dar poate ai avea un motiv sa il pastrezi, stiu eu, din ideea ca ai dat banii degeaba.
Vezi partea plina a paharului, daca e de la windows atunci se rezolva usor, daca nu il poti pune inapoi (presupun).

Daca nu e intr-adevar de la el atunci ar putea fi o problema ce tine de componentele fizice, hardware (cazul nasol).

| alexronaldo77fde explică (pentru TheRealFantasy):

Nu se găsesc drivere pe 64 de biți pentru alte Windows uri

| xPanth3r a răspuns:

Poti da Restaurare Sistem, si alegi punctul inaintea update-ului.

| NLS a răspuns (pentru Gizăz):

Jumatate de an? Tu glumesti serios?
1. Windows 10 merge pe hardware mai vechi, la fel de bine ca si 7. Sau mai bine. Cu perifericele din perioada 2007-2011 s-ar putea sa aiba probleme, insa nu asta e subiectul discutiei. Cand trebuie sa renunti la Windows 10 pentru ca nu are driver pentru imprimanta din 2008, asta e... ghinion.
2. Eu am Windows 10 de aproximativ 1 an si jumatate. Si nu simt nevoia sa il reinstalez inca. Folosesc o data pe luna CCleaner,
si dupa fiecare update major (1607, 1703, 1709. ) sterg fisierele temporare cu Disk Cleanup (e singura metoda de a sterge acele foldere WINDOWS.~BT sau WINDOWS.OLD ce ocupa spatiu inutil).

Tot in aceasta faza, Cortana, telemetria si alte brizbrizuri nedorite, se reactiveaza, asa ca dureaza vreo 2-3 ore pana blochez din nou in Servicii si Registrii tot ce nu imi convine.