| Antonio_Antohi_1973 a întrebat:

Am windows 10(upgrade de la windows 7) instalat, si as vrea sa instalez windows 8.1

Dar "Windows cannot be installed on this disk. The selected disk has an MBR partition table. On EFI systems, Windows can only installed on GPT disks". Am gasit un program care face conversia de la MBR la GPT. Dar nu stiu sigur cum merge treaba cu bios-ul! In bios am "Legacy support" si "Secure boot".

cand legacy este activat, secure boot este blocat la dezactivat...
cand legacy este dezactivat, Secure boot este deblocat.

Bios F.12 - 3/23/2015 pe un HP 350 G2.

http://imgur.com/a/hVHmQ

Orice ajutor este binevenit!

8 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca ai date de salvat dupa el, salveaza-le inainte de a urma ce voi scrie mai jos, repet salveaza-le altfel vei ramane fara ele.
Introduci stick sau dvd cu windows care vrei sa instalezi apoi, dupa ce bootezi windows-ul apesi shift+F10 pentru a deschida commanderul apoi:
diskpart,
list disk
select disk va fi probabil 0 cel mai mare volum adica
clean
convert gpt
exit la commanderul diskpart
apoi inca o data exit pentru celalalt commander
si apoi instalare windows normala.
REPET: salveaza-ti datele altfel ramai fara ele.

| Antonio_Antohi_1973 explică (pentru anonim_4396):

Intrebarea era daca placa de baza suporta UEFI/EFI

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Antonio_Antohi_1973):

Trebuie sa aplici pentru UEFI, nimic mai mult, sa Iti boteze de pe cd/dvd/stick și etc, asta face UEFI și Legacy.

| DeyCj a răspuns:

Ceva normal.Nu ai cum să faci upgrade de la Windows 10 la Wingoz 8.1. Oricum la aia-i zice downgrade și se face cu o resoftare pe curat a calculatorului. Normal că ai nevoie de kitul Microsoft Windows 10, pe care recomand să-l scrii pe un stick usb(vezi pe net de rufus) și apoi install. Nu uita, dacă ai date în calculator salvează-le în prealabil, și NU crea partiții pe mediul de stocare date alta decât cele implicit create.

| DeyCj a răspuns (pentru DeyCj):

Erată
Kit-ul Microsoft Windows 8.1 o copie legitimă

| Fanibu a răspuns:

Vad ca inca ai partitia de recuperare(G). Apasa F11 si intri intr-o interfata de recovery.Vei reveni la W7 si apoi poti face upgrade la 8.1.SUCCES!

| Antonio_Antohi_1973 explică:

Am rezolvat! Acum este gpt.Am instalat windows 8.1 cu cd-ul original. Cat despre bios, trebuia dezactivat legacy support.

| peperonies a răspuns:

Nu poti sa faci downgrade la windows fara sa formatezi hardul.